Dieta owsiankowa a zielona herbata

Zaczynam dietę owsiankowa i pilnie potrzebuje wiedzieć czy w tej diecie można pić kawę zielona i brać tabletki wspomaganie odchudzania jakie płatki nazwę tych płatek

Proszę się zastanowić co Pani da taka dieta owsiankowa. Jest to monodieta prowadząca do niedoborow składników odżywczych a po jej zakończeniu ma Pani gwarantowany efekt jojo. Taka dieta nie zmienia też nawyków żywieniowych co jest jedyną skuteczną metodą pozbycia się kilogramów i utrzymania nowej wagi.

Zdecydowanie odradzam stosowania tabletek na odchudzanie. Mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli chodzi o dietę owsiankową, jak każda monodieta (czyli dieta opierająca się głównie na jednym powtarzającym się składniku) dieta ta nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób można nabawić się niedoborów różnych witamin i minerałów w organizmie. Ponadto takie diety prowadzą zazwyczaj do efektu jojo, gdyż po ich zakończeniu powracamy szybko do starego sposobu odżywiania i zataczamy błędne koło. Płatki owsiane oczywiście są bardzo zdrowe i jak najbardziej można je wkomponować w codzienny jadłospis. Jednakże dieta powinna być urozmaicona, należy spożywać różnorodne produkty. Aby schudnąć skutecznie i bezpiecznie, należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe już na stałe. Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą być dla Pani przydatne:
- Aby pobudzić metabolizm i ograniczyć chęć na podjadanie, codziennie należy spożywać 5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia 1-2 szklanek wody z sokiem z cytryny. Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Można też pić soki warzywne, herbatki ziołowe i owocowe. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Dieta powinna być bogata w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na długo. W tym celu codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw (najlepiej na surowo) i 2-3 porcje świeżych owoców. Oprócz tego codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, pieczywo pełnoziarniste, razowe lub Graham, makaron pełnoziarnisty itp.
- Minimum kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Codziennie zaleca się 2-3 małe porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy oraz awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Trzeba także pamiętać, że oprócz zdrowego odżywiania, bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna.
Jeśli chciałaby Pani otrzymać spersonalizowany jadłospis i zalecenia, zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl
Pozdrawiam serdecznie.

Absolutnie odradzamy przejścia na diecie owsiankową czy jakąkolwiek inną dietę jednoskładnikową. Dieta ta najprawdopodobniej skończy się u Pani efektem jojo, gdzie waga może być wyższa niż przed odchudzaniem oraz niedoborami w organizmie. Proszę także pamiętać, że im więcej nieskutecznych, niezbilansowanych diet zaserwujemy naszemu ciału, tym trudniej później będzie zrzucić nadwyżkowe kilogramy i utrzymać osiągnięty efekt. Nie ma też czegoś takiego jak tabletki na odchudzanie. Proces odchudzania zawsze jest stopniowy i powinien przebiegać pod pełną kontrolą. Należy dietę oprzeć na zasadach zdrowego odżywania. Ważne, aby nowe nawyki żywieniowe kontynuowała Pani po uzyskaniu odpowiedniej masy ciała, to jest tylko i wyłącznie gwarancją sukcesu. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który przygotuje dla Pani odpowiednią terapię żywieniową i pomoże w jej realizacji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Panią,

Odradzam stosowania diety owsiankowej oraz stosowania tabletek na odchudzanie. Po stosowaniu monodiet pojawia się efekt jo-jo a przy stosowaniu tabletek odchudzających niczego się Pani nie nauczy i nie zmieni Pani swoich nawyków żywieniowych. Jedynym trwałym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów jest zdrowa i pełnowartościowa dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna.
Dieta powinna być dobrana indywidualnie i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Jeżeli zdecydowałaby się Pani na przejście na zdrową dietę zachęcam do współpracy. Mogę ułożyć indywidualny jadłospis dostosowany do Pani stylu życia.
Zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam serdecznie
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk