Dlaczego ciągle chce mi się spać?

Dzień dobry, Stałe niewyspanie, trudności z wstawanie, zapominanie, bujanie w obłokach, marzycielstwo, brak koncentracji w pracy i nad tym co robię - a zdrowy psychicznie jestem, nie mam depresji lub podobnych. Śpię dziennie jakieś 14 godz., a jestem niewyspany, czasem przysypiam w pracy, w domu drzemka musi być - nic z tym nie mogę zrobić, oczy same się zamykają o tej samej godzinie (koło 16.30) i śpię wtedy około 2-3 godz. Mam 18 lat, a taki stan mam gdzieś od 1,5 roku. Liczę na waszą pomoc. Co mi dolega? Jakie badania powinienem wykonać? Czy to może być normalne? Czy jestem przemęczony? Nie czuję się jednak przemęczony i śpię dość długo. Skąd więc to ciągłe zmęczenie? Proszę o poradę
18 LAT ponad rok temu

Witaj!

Jeśli dolegliwości dezorganizują Twoje życie i trwają już od dłuższego czasu warto pomyśleć o wizycie u lekarza. Być może podstawowe badania pozwolą na zweryfikowanie Twoich dolegliwości. Zbyt duża ilość snu może być zarówno wynikiem wieku w jakim jesteś (potrzeba odpoczynku, zregenerowania sił) jak i choroby, np. cukrzycy.

Postaraj się także wykonywac ćwiczenia wzmacniające Twoją koncentrację (znajdziesz je w internecie), a także wprowadzić w życie odrobinę sportu, czegoś co będzie związane z wydatkowaniem energii.

Spanie po południu w takiej ilości nie jest wskazane - jeżeli już musisz zregenerować siły po południu, to zalecana 15-minutowa drzemka w godzinach 14-15. Organizm w tym czasie szybko się regeneruje. Pamiętaj również, że zbyt duża dawka snu (14 godz. to zdecydowanie za dużo) również rozleniwia i działa demotywująco.

Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przyczyn doświadczanych przez Pana problemów może być tak naprawdę bardzo wiele. Męczliwość może bowiem wynikać z pozornie błahej anemii, z zaburzeń hormonalnych (np. z niedoczynności tarczycy czy z niedoczynności kory nadnerczy), ale i wynikać ze schorzeń endokrynologicznych czy jeszcze wielu różnorodnych – mniej lub bardziej groźnych – jednostek chorobowych.

W Pana sytuacji zdecydowanie wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Najpierw może się Pan udać do lekarza rodzinnego, który zbierze z Panem wywiad lekarski, a także przeprowadzi badanie lekarskie. Następnie specjalista będzie mógł zlecić podstawowe badania laboratoryjne (ciężko tutaj wymienić, jakie to konkretnie mogłyby być badania – ich wybór zależny byłby bowiem od tego, jaka byłaby podejrzewana przyczyna Pańskich dolegliwości).

Dalsze postępowanie uzależnione byłoby już od tego, czy i jakie nieprawidłowości zostałyby u Pana stwierdzone. W razie niedokrwistości znacznego stopnia zalecona mogłaby Panu zostać suplementacja żelaza, w przypadku stwierdzenia zaburzeń hormonalnych mógłby Pan zostać skierowany do endokrynologa. Na ten moment – bez zbadania Pana i bez wykonania odpowiednich badań laboratoryjnych – ciężko jest jednak opisać jakoś konkretniej potrzebne u Pana postępowanie diagnostyczne, dlatego zdecydowanie zalecana jest Pana konsultacja z lekarzem. Dopiero ona będzie mogła wyjaśnić, dlaczego pojawiają się u Pana wspomniane w pytaniu dolegliwości.