Dlaczego jestem niemiła dla bliskich mi osób?

Witam, Mam problem.. Jestem niemiła dla bliskich mi osób. Dla osób z zewnątrz, albo przyjaciół - nie. Jestem perfekcjonistką dlatego w szczególności zdarza mi się to kiedy: się spieszę, nie mogę czegoś znaleźć, pracuję nad jakimś zadaniem (kiedy mi ktoś przerywa albo dzwoni, chcę szybko wrócić do pracy, jestem poirytowana i w sposób chamski kończę rozmowę), kiedy gotuję (nielubię jak ktoś mi wchodzi w drogę albo "pomaga" bo zazwyczaj robi to za wolno albo zadaje milion pytań) itp. Co zrobić?

Widzę, że chodzi o ustalenie jakiś sensownych granic kontaktu z bliskimi, może brakuje Pani w domu swobody i poszanowania Pani granic, Pani czasu, Pani potrzeb.
To kwestie komunikacji. Zachęcam do konsultacji z psychologiem w realu.
Pozdrawiam serdecznie.

Często tak bywa, że wobec najbliższych ludzie pozwalają sobie na więcej niż wobec tych nieco "dalszych". Jest to paradoksalne, bo przecież na nich zależy najbardziej. Koszty to nie tylko "zranienia" tych których się kocha, ale tez samego siebie. Chce Pani zmian? Zachęcam gorąco do nich. Być może przypatrzenie się temu co się dzieje, gdy jest Pani nieco mniej zorganizowana (z Panią, w relacjach) czy co takiego Pani daje i zabiera bycie "perfekcyjną" może być zaczątkiem zmian. Owocnych refleksji i drobnych zmian, być może z pomocą psychoterapeuty, do czego zachęcam.

Witam,

w Pani opisie sytuacji zabrakło mi jednego – jak to zachowanie, które Pani opisała, staje się problemem. Czy bliskie osoby mają do Pani żal, że w taki a nie inny sposób się Pani komunikuje i to Panią martwi, że przez to np. stosunki z nimi są napięte? A może postrzega Pani siebie jako osobę, która zachowuje się perfekcyjnie (w ramach bycia perfekcjonistką) bez względu na to, czy jest to kontakt z osobą obcą, czy przyjacielem a w rzeczywistości nie udaje się Pani być miłą dla wszystkich? Czyli, że dostrzega Pani rozbieżność między ja idealnym a realnym?

Zachęcam do kontaktu z psychologiem, praca ze specjalistą z pewnością pozwoli Pani lepiej poznać siebie, to co Panią motywuje, odpowiedzieć sobie na pytanie, co takiego perfekcjonizm daje Pani w życiu – być może więcej niż zabiera? Proszę pamiętać, że różnimy się jako ludzie, jedni są bardziej mili, inni bardziej szorstcy.

Ciekawe jest to, że pomimo bycia niemiłą, jednak ma Pani w około siebie przyjaciół, którzy pomimo Pani stylu funkcjonowania wciąż są i wciąż ‘wchodzą w drogę’ i ‘zadają milion pytań’ – oznaczać to może, że także jest w Pani coś co lubią, cenią. Może warto nad tym pomyśleć, może Pani też poprosić niektórych z nich o informację zwrotną na Pani temat, być może dowie się Pani ciekawych, ale też miłych rzeczy na swój temat.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel