Dlaczego mam problem z jedzeniem w sytuacjach stresujących?

Jestem na pierwszym roku studiów. Od około roku, tzn. od klasy maturalnej zacząłem mieć problem z jedzeniem w sytuacjach stresujących: np. tuż przed egzaminem lub podczas spotkania z dziewczyną nie mogę nic przełknąć, czując zapach jedzenia mam mdłości, czasami wręcz wymiotuję na widok jedzenia. Po minięciu stresującej sytuacji mogę zjeść posiłek. Podjąłem trudne studia. W międzyczasie rozstałem się z dziewczyną. Mam dużo stresów w domu rodzinnym.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
sytuacje stresowe mogą wywoływać różne objawy somatyczne, jednym z nich może być np. skurcz żołądka i niechęć do jedzenia. Są osoby, które w trudnych sytuacjach reagują zupełnie odwrotnie, tzn. "zajadają" stres. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku warto poszukać sposobów radzenia sobie ze stresem. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia stresu, ponieważ towarzyszy on wielu sytuacjom, ale możemy wypracować indywidualne techniki radzenia sobie z nim. Ważnym elementem jest samoświadomość, którą już Pan ma, ponieważ wie Pan, jak reaguje Pan w sytuacjach stresowych. Kolejnym krokiem jest właśnie znalezienie odpowiedniej techniki łagodzenia objawów stresu. Każdy preferuje inne metody. W tym celu zachęcam do poczytania o różnych metodach radzenia sobie ze stresem, wypróbowania kilku, przetestowaniu ich w realnych sytuacjach. Warto również udać się na konsultację do psychologa, który również może doradzić, jakie techniki radzenia sobie ze stresem będą w Pana przypadku efektywne.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, jak Pan słusznie zauważył u podstawy Pana zachowania, tj awersji do jedzenia jest stres. Unikanie jedzenia w sytuacjach stresowych to naturalna reakcja pozwalająca naszym przodkom lepiej zaadaptować się do otoczenia i w efekcie przetrwać. Nadmienić trzeba, że spotkanie z dziewczyną szczególnie w początkowym etapie jest sytuacją równie mocno stresującą jak np egzamin, choć oczywiście dużo przyjemniejszą :) Powinien pomyśleć Pan o dwóch rozwiązaniach. Po pierwsze zdobyć wiedzę na temat technik relaksujących i redukujących stres. Wtedy będzie Pan mógł minimalizować poziom stresu. Warto również przed ważnym wydarzeniem zjeść lekkostrawny posiłek, który zapewniłby poziom sytości , a nie wywoływał mdłości przy podwyższonym stresie. Są to drobiazgi, które ułatwią Panu życie. Drugim rozwiązaniem (bynajmniej nie wykluczającym) jest podjęcie psychoterapii, dzięki czemu będzie Pan miał okazję poznać przyczynę tak nadmiernej reakcji fizjologicznej na stres i popracować nad nimi. Pozdrawiam

http://psychoterapia-krakow.net/