Dziwne myśli nastolatka

Witam, w lipcu skończę 15lat, chodzę do 2kl gimnazjum i od pewnego czasu mam pewien problem, mam takie myśli, że ludzie w moim otoczeniu nie do końca mnie lubią, chociaż nie mogę narzekać na brak osób, z którymi mogę się spotkać, porozmawiać, pośmiać się, itp., ale wydaje mi się, że moi koledzy są bardziej lubiani niż ja.

Czasami bywa tak, że wydaje mi się, że ktoś jest na mnie np. zły, ale jak z nim porozmawiam, spytam się, to tak nie jest. Nie do końca wiem co ze mną jest. Podkreślam, że to się tak nasiliło od pewnego czasu. Nie mam za bardzo z kim o tym porozmawiać, więc zwracam się z prośbą do Was.

Witam!

W okresie dojrzewania w organizmie młodego człowieka następuje wiele znaczących i szybkich zmian. Oprócz ciała zmienia się także psychika. Hormony działają silniej i wpływają na samopoczucie. Intensywne przemiany zaskakują młodego człowieka i stają się przyczyną wielu problemów. Może się okazać, że właśnie teraz Ty jesteś w trakcie takich zmian.

Problemy z rówieśnikami i myśli na ich temat pojawiły się jakiś czas temu, więc mogą pokrywać się w czasie z intensyfikacją rozwoju. Jest to moment w życiu, kiedy widzenie świata, a zarazem ludzi, zmienia się. Pewne sprawy postrzegasz teraz inaczej, wiele czynników wpływa na Twoją ocenę rzeczywistości. Stąd mogą się brać myśli, w których pojawia się nieakceptacja ze strony rówieśników. Bardzo dobra jest rozmowa z takimi osobami i upewnienie się, że wszystko jest w porządku. Sam zauważyłeś, że czasem Twoje odczucia względem zachowania innych osób są błędne. Możesz też porozmawiać z osobą, której ufasz (przyjaciel, mama, wychowawca), o swoich problemach.

Rozmowa pozwoli Ci poznać punkt widzenia innej osoby i sprawdzenie, jak różni się od Twoich ocen sytuacji. Możesz także poczytać na temat dojrzewania i zapoznać się z filmami edukacyjnymi na ten temat. Polecałabym jednak pozycje skierowane dla Twojej grupy wiekowej, które napisane są odpowiednim językiem, przez co będą dla Ciebie ciekawą lekturą.