Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wpływ przebytego gwałtu na stosunki z partnerem

Witam mam 18 lat w wieku 12 zostalam zgwacona . Obecnie mam chlopaka ale boje sie ze go strace . On wie o calej sytuacji jednak ciagle mnie dopytuje . Chcialby wiedziec kim byli sprawcy ale ja nie pamietam ich twarzy . Co zrobic aby zaprzestal mnie o to dopytywac ? Prosze o odpowiedz , z gory dziekuje .
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Skiba - Przyszłość dziecka z ADHD

Witam
Proszę porozmawiać z chłopakiem o swoich odczuciach i emocjach. Jeśli nadal nie będzie potrafił zrozumieć, że tak na prawdę Panią rani starając się zaspokoić swoją ciekawość to może wspólna wizyta u psychologa i rozmawa na ten temat pomorze.
Pozdrawiam

0

Witam,

Proszę porozmawiać chłopakiem o tym, dlaczego tak ważne są dla niego informacje o sprawcach. Być może jest z Panią na tyle blisko, że nie może znieść krzywdy, jaką Pani wyrządzono i pragnie zemsty. W takim przypadku warto, byście oboje udali się do psychologa. Z pewnością w szkole dostaniecie kontakt do odpowiedniej placówki lub osoby.

Pozdrawiam

Psycholog w trakcie certyfikacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
0

Witaj,
najwłaściwsze jest to,co robisz,czyli prośba,by nie dopytywał.Równocześnie przekaż mu w sposób czytelny,jak się czujesz pod wpływem "przesłuchań",bo być może są one dla Ciebie tylko koniecznością powrotu do wspomnień a nie wyrazem czyjejś troski.Powinnaś moim zdaniem ten problem powierzyć psychologom,bo byc może nie został on w Tobie wyciszony ani zneutralizowany przez co masz poczucie,że powinnaś o tym uprzedzać innych chłopaków.A to nie jest konieczne.
Pozdrawiam

Psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty i mediatora.
0

Dzień dobry!

Sytuacja jest bardzo trudna, traumatyczna, szczególnie dla Pani, ale także dla partnera. Każda kobieta, która doświadczyła gwałtu ma nieco inne potrzeby i inny sposób radzenia sobie z tym wspomnieniem w przyszłości. Może być on inny niż sposób radzenia sobie Pani chłopaka.
Aby ustalić kompromis - trzeba rozmawiać. Jeśli chce Pani, żeby partner przestał dopytywać o szczegóły - trzeba mu o tym powiedzieć. Jeśli obawia się Pani, że go straci - warto o tym rozmawiać. Domyślam się jednak, że jest to trudne.
Czy po zgwałceniu otrzymała Pani pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną?

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Ma Pani prawo chronić swoje uczucia i odmawiać odpowiedzi. Osoba, której na Pani zależy, powinna to uszanować. Może nie dość stanowczo komunikuje Pani chłopakowi, że te pytania sprawiają ból?
Warto w którymś momencie porozmawiać o traumie ze specjalistą (psychologiem, terapeutą) - ale dopiero kiedy Pani poczuje się gotowa podjąć to wyzwanie.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

0

Dzień dobry,
bycie ofiarą gwałtu jest naprawdę trudnym przeżyciem i może w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie człowieka. Jeśli czuje Pani, że nie chce rozmawiać o całym zajściu Pani bliscy powinni się do tego dostosować. Należałoby jasno, konkretnie zakomunikować chłopakowi, że nie chce Pani o tym rozmawiać a jego pytania sprawiają przykrość i są dla Pani trudne. Z drugiej strony być może gwałt który Pani przeżyła jest dla Pani chłopaka na tyle trudną sytuacją, z którą nie może sobie do końca poradzić, że jego sposobem na radzenie sobie z napięciem wywoływanym przez świadomość tego co Pani przeszła jest właśnie zadawanie wielu pytań. W tej sytuacji warto byłoby skontaktować się ze specjalistą, ponieważ taka konsultacja może być pomocna zarówno dla Pani jak i Pani chłopaka. Koncentracja partnerów na traumatycznym zdarzeniu z przeszłości nie wpływa budująco na tworzenie szczęśliwego związku, w którym oboje mogą czuć się bezpiecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy