Hazard a kłopoty w związku

mój chłopak był przez lata hazardzistą. przez rok związku nie grał. zamieszkaliśmy razem i znów zaczął. jesteśmy studentami, wciąż część pieniędzy dostajemy od rodziców, a jego się odcięli. sam przegrał większość moich pieniędzy na mieszkanie. raz obiecuje terapię, ale nie chodzi. szantażuje mnie, że jak nie wezmę 2000 pożyczki to wraca do domu i zostawi mnie samą. to zupełnie inny chłopak od tego, którego poznałam. jestem już bezsilna. a tak bardzo mi zależy.

Dzień dobry,

Proszę SAMEJ udać się do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie również oferowana jest pomoc bliskim osobie uzależnionej.

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

witam. Hazard to uzależnienie.Poważna choroba. Zaleca się postępowanie takie jak z alkoholikiem.Uważne postawienie granic- żadnego pożyczania pieniędzy. Najlepiej zgłosić się do poradni odwykowej- idź sama, aby poszukać rozwiązania. Jemu warto postawić warunek- jesli nie podejmiesz leczenia w ciągu tygodnia - to wyprowadź się,lub ja się wyprowadzę- Oczywiście konieczna jest twoja konsekwencja.Pozdrawiam Jadwiga Broniś- psychoterapeuta uzależnień.

Szanowna Pani,
w związku z każdą uzależnioną osobą ważne jest wytyczenie granic i konsekwencja w postępowaniu. Jeżeli nałóg dotyka Państwa budżetu, winien on zostać tak rozłożony, aby ryzyko jego roztrwonienia było bardzo małe. W kwestii prawnej warto pomyśleć nad utrzymaniem rozdzielności majątkowej, aby pełna odpowiedzialność finansowa za utrzymywanie uzależnienia spoczywała na osobie uzależnionej. Tu dochodzimy do meritum - uzależniony powinien uczęszczać na terapię także w razie nawrotu uzależnienia. Terapia powinna dać wgląd w dwie rzeczy:
a)podłoże sięgania po używki (tu - hazard), co daje ich używanie,
b)nauczyć nowych narzędzi radzenia sobie z problemami (poza używkami).

Jeżeli zgodzi się Pani na szantaż , wówczas wesprze Pani trwanie uzależnionego w chorobie. Jasny komunikat kiedy i gdzie kończą się granice Pani pomocy oraz trzymanie się ich pomoże bardziej, niż niejasne granice i sprawdzanie przez uzależnionego, czy tym razem mogą zostać nagięte/przekroczone. Niekiedy osoba uzależniona musi dotknąć przysłowiowego dna i stracić wszelkie oparcie by zrozumieć w jakim znajduje się stanie. Ważne by miała informację, że w razie chęci zmiany może na panią liczyć.

Może Pani skorzystać z pomocy psychologa dla osób współuzależnionych, czyli będących w związku z osobą uzależnioną.