Jak asertywnie odpowiadać rodzinie?

Witam Poznałam meżczyznę przez internet a ciekawość osób z rodziny zarówno starszych oraz samotnego kuzynostwa z którym nie mam dobrych relacji i te pytania gdzie i jak go poznałam?, w jaki sposób? kim jest? irytują mnie,jeśli powiem ze w internecie to będą zaraz pytać na jakim portalu? szanuję swoją prywatność, nie chcę mówić, ale nie chce tez być niegrzeczna jak asertywnie odpowiadać?a jeśli np jego zapytają? ustalić wspólnie i wcześniej ze nie mówimy?dziękuje za odp

Dzień dobry, warto zastanowić się czy zawsze takie pytania irytowały, czy to tylko teraz tak jest. Oczywiście bardzo dobrym pomysłem jest ustalić wspólnie z partnerem co mówią Państwo bliskim, kiedy będą pytać. To zapewne pozwoli Pani poczuć się lepiej kiedy takie pytania będą padały. Jednak z tego co Pani pisze to rodzina przeprowadza z Panią wywiad i faktycznie chyba trochę przekraczają granice Pani prywatności. Jednak domyślam się że jeżeli wszyscy mają taki styl to będzie bardzo trudno go zmienić. Proponowałabym jednak nie bać się swojej asertywności, tego że ich Pani urazi tylko stawiać granice. Teraz pytają o chłopaka, a innym razem wejdą na inną prywatną sferę Pani życia.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam,
Oczywiście najkorzystniej jest ustalić z Partnerem wspólną wersję - wspólną odpowiedź w przypadku tak dociekliwych pytań. Właśnie ta wspólna asertywna odpowiedź, o tym, że jest to Wasza tajemnica, prywatna sprawa, że chcecie szczegóły zachować dla siebie powinna przyhamować wścibskość rodziny. Z tego co Pani opisała i ze względu na Pani obawy można się domyślać, że nie jest to pierwszy raz jak rodzina w ten sposób reaguje. Proszę więc przygotować na to partnera, tak by mieć jeden "front".
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam,
Proszę Pani, w naszych czasach większość ludzi poznaje się przez internet i to jest już normalna forma zawierania znajomości. Znam kilka małżeństw, które poznały się w ten sposób i są dobrymi związkami. Ale jeżeli Pani chce zachować intymność i nie odpowiadać na pytania rodziny to ma Pani do tego całkowite prawo. Każda odpowiedź, która nie zadowoli rodziny będzie odbierana jako coś niegrzecznego. Chyba, że zaspokoi Pani ciekawość rodziny i wtedy oni mogą Pani dać spokój.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl