Jak mogę pogodzić się z rozstaniem?

Bardzo proszę mi pomóc, już nie wiem co mam robić. Od paru miesięcy nie potrafię pogodzić się z rozstaniem, każdego dnia bardzo cierpię. Płaczę, nie chce mi się żyć, tracę motywację do wszystkiego. Decyzję o rozstaniu podjęłam ja, ale z czasem zrozumiałam, że kocham tę osobę i nie potrafię bez niej żyć. Potrzebowałam tego czasu, żeby to zrozumieć. On jednak nie chce być ze mną, definitywnie zamknął ten temat i układa sobie życie z kimś innym. Jest szczęśliwy, ja natomiast nie mogę przeboleć, że straciłam wartościowego człowieka, który układa sobie życie z kimś innym. Chodziłam do psychologa, ale to były wyrzucone pieniądze. Nie dostałam żadnej pomocy. Bardzo proszę mi pomóc. Jak mam pogodzić się z rozstaniem? Czy można kochać prawdziwie tylko raz? Boję się, że już nikogo wartościowego nie poznam i nie pokocham go tak samo jak tego pierwszego. Każdego dnia o nim myślę i jeszcze bardziej cierpię. Proszę mi pomóc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, rozstanie to bardzo niełatwy, a nawet traumatyczny czas, z którym ciężko jest się zmierzyć. Emocje, które Panią targają sprawiają, że trudno o chłodny osąd sytuacji oraz dalsze funkcjonowanie. Bardzo istotne jest to, że zdaje sobie Pani sprawę z problemu i pragnie go rozwiązać. W artykułach, do których przeczytania zachęcam, https://portal.abczdrowie.pl/rozstanie oraz – https://portal.abczdrowie.pl/rozstanie-poczatek-drogi, być może odnajdzie Pani kilka odpowiedzi na swoje pytania. Ważne jest, by zrozumieć, że to, co Pani czuje jest naturalne, a psychologowie mówią o koniecznych do przejścia etapach rozstań. Chęć powrotu do byłego partnera, która tak Panią paraliżuje i uniemożliwia pójście naprzód, nie jest niczym dziwnym. Niejednokrotnie oznacza powrót do „bezpiecznej” przestrzeni i wynika ze strachu przed samotnością, która początkowo wydawała się kusząca, a po rozstaniu okazała się uciążliwa. Mechanizm tego zachowania wyjaśnia artykuł naszego eksperta: https://portal.abczdrowie.pl/rozstania-i-powroty-czyli-dlaczego-zdecydujemy-sie-na-zwiazek-z-bylym-partnerem.
Warto jednak przypomnieć sobie, co Panią skłoniło do rozstania. To powinno ostudzić nieco emocje. Jednocześnie warto zastanowić się, jak przetrwać ten trudny czas, a może nawet spróbować go wykorzystać. Tutaj znajdzie Pani kilka wskazówek: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przetrwac-rozstanie, o życiu po rozstaniu może Pani poczytać również tutaj:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zniesc-rozstanie.
Oczywiście nie można bagatelizować bólu oraz smutku, zwłaszcza jeśli jest długotrwały, ponieważ może prowadzić do zaburzeń – https://portal.abczdrowie.pl/rozstanie-z-bliska-osoba-a-depresja. Wspomina Pani o spotkaniach z psychologiem – są one bardzo istotne w sytuacji, gdy cierpienie staje się nie do zniesienia i mimo upływu czasu nie zmniejsza się. Jeżeli podjęta przez Panią terapia nie daje efektów, warto poinformować o tym psychologa, to on decyduje o formie dalszej terapii oraz dostosuje ją do Pani problemu i oczekiwań.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.