Jak mogę pomóc mojemu tacie?

Witam moja mama zmarła 4 miesiące temu. Tato zamieszkał z nami w wynajmowanym mieszkaniu. Mieszkanie rodziców było małe aby zamieszkać w pięć osób i do tego dwa psy. Dlatego po rozmowie z tatą postanowiliśmy sprzedać mieszkanie i kupić większe. Tato stwierdził że nie chce mieszkać na starym mieszkaniu. Teraz ma swój duży pokój wnuczki przy sobie ale widzę jaki jest przygnębiony rozmawiam z nim zaproponowałam psychologa mówi że jest mu bardzo smutno bo nie ma mamy widzi ją cały czas a do tego brat mój przestał odzywać się do taty bo pretensje że sprzedał mieszkanie. Tato twierdzi że nie Inter go co mówi Janusz ( mój brat) ale nie wiem co o tym myśleć.... Bardzo martwię się o tatę nie mogę patrzeć jak załamuje bardziej jak mogę mu pomóc

Witam, Pani tata przeżywa śmierć mamy i jest to dla niego jak i osób z otoczenia trudny czas. Należy uświadomić sobie że żałoba bo śmierci bliskiej osoby może trwać ok 1 rok i składa się z kilku faz, które powinno się przejść, by potem móc funkcjonować , żyć w zdrowy sposób. Te fazy to: 1.szok i potępienie. (emocje- zaprzeczanie, niedowierzanie, szukanie winnych) 2. Tęsknota i żal
3. dezorganizacja i rozpacz 4. reorganizacja (pogodzenie się ze stratą, przypominanie sobie o miłych sytuacjach, tworzenie dobrych wspomnień; ustalenie nowego trybu życia dla siebie). Tacie można pomóc samym byciem przy nim, pozwoleniem mu, by opłakiwał stratę, godzeniem się ze stratą w jego tempie.
życzę wszystkiego dobrego i wierzę że czas leczy rany.
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl