Jak nakłonić mężczyznę do pójścia do specjalisty?

Jak nakłonić mężczyznę do pójcia do specjalisty. Jakich słów uzyć by go nie spłoszyć? Jaka przyjąć postawę?Ma depresję i on tez sam jest tego świadomy. Zamyka sie w pokoju, nie chce z nikim rozmawiać, nie ma na nic siły. Zwolnił się z pracy. Proszę o pomoc jest coraz gorzej..

Witam, jeżeli jest Pani bliską jego osobą, być może warto rozważyć wizytę domową lekarza psychiatry, czasami człowiek w głębokiej depresji rzeczywiście nie jest w stanie wybrać się do lekarza.Pozdrawiam

Witam serdecznie. Myślę, że z jednej strony powinna być Pani delikatna i współczująca. Z drugiej jednak należałoby spróbować przywrócić w mężu odpowiedzialność za jego życia oraz za życie całej rodziny. To jest bardzo trudne żyć z kimś, kto zrezygnował z pracy, nie zarabia pieniędzy, zamknął się w sobie i nie chce sam sobie pomóc. Myślę, że należy mężowi tłumaczyć, że w pewnym momencie jedyną osobą, która jest w stanie mu pomóc jest on sam. Jeżeli zbojkotuje i odrzuci wszystkie formy pomocy to nikt mu nie pomoże. To smutne i trudne, ale prawdziwe. Myślę, że poniekąd Pani powinna wymagać od męża natychmiastowej wizyty u psychiatry. Jeżeli lekarz zaleci hospitalizację to należy się na nią zgodzić, a potem być może podjąć psychoterapię. Wszystko to proszę motywować swoją troską o niego i Państwa wspólne życie. Myślę również, że jeżeli pozostaje Pani tylko współczująca i niewymagająca (chociaż nie wiem, czy tak rzeczywiście jest) to poniekąd przyczynia się Pani do jego biernej, pasywnej postawy. To nie do końca służy osobie w depresji. Małgorzata Danielewicz