Podejrzenie problemów psychicznych u znajomego

Jak zasugerować znajomemu, który ma problemy psychiczne podejrzewam, głównie anoreksje potem depresje, że coś jest nie tak, że powinien udać się do specjalisty? też kiedyś zmagałam się z chorobą może podać swój przykład? proszę o pomoc. Myślę, że tylko ja mogę mu o tym powiedzieć inni nie zauważają problemu. On sam chyba też go nie dostrzega.

Witam. Miło czytać, że jest Pani osobą troszczącą się o znajomych, kolegów. Prawdziwa troska charakteryzuje się poruszaniem trudnych tematów. Jeżeli coś pomijamy, bo na przykład obawiamy się rozmowy, to poniekąd opuszczamy tą drugą osobę.
Myślę też, że ma Pani doskonałe wyczucie tego, jak można zwrócić uwagę znajomemu. Podanie swojego przykładu to dobry pomysł. Można również zaznaczyć, że mówi Pani to wszystko z troski, dlatego, że się Pani martwi i pragnie, że by znajomy był zdrowy i szczęśliwy.
Być może znajomy zaprzeczy, że ma problem. Decyzja o podjęciu leczenia zawsze jest bardzo osobista, wymaga czasu i chęci.
To co Pani może zrobić to zasygnalizować trudność i pomóc znaleźć odpowiednie rozwiązanie (wizyta u psychiatry i psychoterapeuty).
Małgorzata Danielewicz

Rozumiem, że bardzo się Pani niepokoi o stan emocjonalny znajomego.
Rozmowy na temat problemów psychicznych są delikatną kwestia, rozmowę taką należy przeprowadzić w sprzyjającej atmosferze,Pani najlepiej zna tą osobę, więc jeśli czuje się Pani na tyle komfortowo, to może Pani podzielić się swoim doświadczeniem.
Należy jednak pamiętać że osoba ma prawo odmówić leczenia i jest to jej osobista decyzja.