Jak pomóc w domu dziecku, które doświadczyło przemocy w szkole?

Jak pomóc w domu dziecku,które doświadczyło przemocy w szkole?Co mogą zrobić rodzice,aby zachowanie dziecka wróciło do normy ( dziecko jest agresywne w domu i szkole,chce zwracać na siebie uwagę,przeszkadza w prowadzeniu lekcji,używa wulgarnych słów).Chłopak ma 11 lat.

Witam,

chłopiec wchodzi w okres adolescencji - jest to faza rozwojowa, polega na przemianach bio-psycho-społecznych, kształtuje się tożsamość młodego człowieka, potrzebna jest integracja z rówieśnikami.
Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma pomocy i leczenia dla chłopca.

Pozdrawiam sertdecznie

Dzień dobry.
Doświadczanie przemocy w szkole może być jedynie efektem tego, co dzieje się w dziecku. Chłopiec zmienia się, dorasta ale ewidentnie przeżywa coś, czego objawem są zachowania agresywne. Warto zwrócić się do psychologa szkolnego, który może wpierac dziecko. Zastanowiłabym się również nad socjoterapią, na której chłopiec będzie mógł pracować nad swoimi przeżyciami. Jeżeli będzie taka potrzeba, terapeuta może również skierować chłopca na psychoterapię indywidualną.
Warto aby rodzice więcej czasu poświęcili dziecku. Chłopiec powoli wchodzi w wiek, w którym zacznie stawać się mężczyzną i już niedługo ważniejsza stanie się dla niego grupa rówieśników niż rodzice. To "ostatni dzwonek" aby pogłębić relacje. Więcej wspólnego czasu, uprawianie sportu, gry, rozmowy. Wszystko co pomoże chłopcu zbliżyć się emocjonalnie.
Należy szukać przyczyn zachowania, a o nich chłopiec może powiedzieć w momencie kiedy będzie czuł się zrozumiany. Możliwe, że sam zacznie się otwierać i mówić więcej. Jeżeli rodzice nie wiedzą co robić sami mogą udać się do psychologa, aby ten pomógł im pracować z dzieckiem. Czas, który teraz rodzice poświęcą na rozwiązanie problemów, zaowocuje w życiu syna w okresie młodzieńczym kiedy to czeka go faza buntu (naturalnego rozwojowo) Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam i życzę powodzenia