Jak ponownie zaufać mężczyznom?

Mam problem nie wiem dlaczego odrzucam facetow pomimo ze sa naprawde fajni. Chyba sie poprostu boje, bylam w zwiazku 4 lata i nie umiem komus zaufac. Prosze o pomoc

Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Może to być kwestia ilości czasu, który minął od zakończenia poprzedniego związku - jeśli stało się to niedawno, to naturalnym zjawiskiem jest wystąpienie stanu "żałoby" po stracie; w tym wypadku proszę dać sobie przyzwolenie na przeżycie tego stanu, odzyskanie zaufania do innych i powrót do równowagi. Może też nie spotkała Pani jeszcze odpowiedniej osoby, którą mogłaby Pani obdarzyć (już nadszarpniętym) zaufaniem? Jeśli miała Pani kłopoty z zaufaniem już w poprzednim związku, prawdopodobnie przydatna byłaby w tym wypadku pomoc psychologiczna i terapeutyczna.

Mgr Adam Horak Psycholog

Miło słyszeć, że uważa Pani mężczyzn za "fajny wynalazek" mimo przeżywanego zawodu miłosnego. Akceptacja źródła problemów ułatwia ich pokonanie. Cztery lata w związku to spory kapitał wiedzy, który może Pani teraz wykorzystać. Strach tym mniejszy, im bardziej wiemy, czego się boimy, a im mniejszy strach, tym większe zaufanie. Tej wiedzy nie zdobywa się jednak tak szybko. Przez pewien czas warto zatem wyznaczać rozsądne granice w relacji, żeby dokładniej poznać swoje lęki i oczekiwania. Akceptacja mężczyzny przez kobietę zdecydowanie ułatwia mu zaangażowanie się w związek, w który wchodzi on nierzadko sam poraniony i pełen obaw.