Jak poradzić sobie z tym uczuciem samotności?

Jak poradzić sobie z samotnym mieszkaniu. Nie mam męża ani dzieci, a rodzice umarli. Brakuje mi znajomych, a tych których mam nie satysfakcjonują mnie, a ja sama nie mam zbyt wiele do opowiadania. Staram się wychodzić gdzieś, ale rozmowy z ludźmi są dla mnie trudne, ponieważ jestem smutna i osoby pogodne mnie zawstydzają.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Uczucie osamotnienia jest bardzo frustrującym doświadczeniem, a nadmiarowe przebywanie w samotności powoduje, że rzeczywiście człowiek m. in. może "wyjść z wprawy" jeśli chodzi o kontakty społeczne. Z drugiej strony samotność może też stanowić sposobność do głębszego poznania samego siebie i mimo bólu, który często za sobą niesie, ostatecznie być doświadczeniem rozwojowym.

Przyczyn opisanej przez Panią sytuacji może być wiele np. w narracji na temat siebie, w tym swojego braku atrakcyjności, w uczuciu oporu w nawiązywaniu jakichkolwiek znajomości czy może w konkretnej strukturze osobowości - ciężko stwierdzić nie mając możliwości bezpośredniego kontaktu.

W zależności od tego, co chciałaby Pani osiągnąć, czy zdobyć nowych znajomych dzielących Pani zainteresowania, czy jest Pani nastawiona na poszukiwanie partnera itp,- można odnaleźć różne sposoby np. grupy tematyczne na facebooku.

Dobrym rozwiązaniem dla Pani była by konsultacja z psychoterapeutą, który będzie mógł precyzyjnie określić przyczynę Pani problemu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego