Jak poskromić 9-letniego złośnika?

Witam i pozdrawiam serdecznie. Moje pytanie ,to jak poskromic 9-cio letniego zlosnika,ktory wrzeszczy i zlosci sie z byle powodu.Na prosbe przy odrabianiu lekcji by ladniej pisal,rzuca z wrzaskiem zeszytem o podloge.Na prosbe wylaczenia telewizora,bo czas na nauke,wrzask.Na prosbe ,ze czs juz sie umyc i isc spac,wrzask. Bede wdzieczna za odpowiedz. Dodam,ze jestem babcia i biore czynny udzial w wychowaniu wnuka i martwi mnie bardzo jego zachowanie. Lilianna

Lilianno, rozumiem Pani troskę o wnuka oraz trudne emocje, które
zapewne
pojawiają się u Pani, gdy zachowuje się w opisywany sposób. Przyczyny
tego typu problemów mogą być różne, dlatego jeśli są one szczególnie
uciążliwe, warto zgłosić się na konsultacje do psychologa dziecięcego,
który przyjrzy się pani wnukowi i na bazie rozmowy
będzie mógł określić, który obszar wymaga pracy. Istnieją jednak ogólne
zasady wychowawcze, które przydadzą się w przypadku każdego dziecko –
bardzo ważna jest konsekwencja i jasne zasady, egzekwowane przez
wszystkie osoby biorące aktywny udział w wychowaniu,
w sposób konkretny, ale nie agresywny. Warto zapytać wnuka, skąd jego
złość, przyjąć, że może on ją odczuwać i powiedzieć, że są inne,
akceptowane sposoby na jej wyrażanie i że są zasady, których każdy
człowiek powinien przestrzegać. Proszę pamiętać, że dzieci
uczą się przez obserwację naszych zachowań, więc to od nas zależy, w
jaki sposób będą komunikować swoje uczucia i potrzeby.

Pani Lilianno.

Aby w pełni zrozumieć zachowanie wnuka i udzielić Pani właściwej porady należy najpierw go poznać. Jego zachowanie może wynikać z trudnych doświadczeń emocjonalnych, ale także z zaburzeń rozwojowych lub z sytuacji wychowawczej. Aby poprawnie zdiagnozować problem sugeruję wybór specjalisty. Pomóc może wizyta w Pani lokalnej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i dokonanie w niej stosownych konsultacji.

Pozdrawiam
Patryk Goleń
http://www.gabientzmian.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jest wiele strategii, które można stosować i dobrze się sprawdzają. Trudno je w tym miejscu opisać dokładnie. Najważniejsze by dziecko miało ustalony plan dnia gdzie będzie uwzględniony czas na zabawę, naukę, telewizję, mycie, spanie, obowiązki, itd. Jeśli będzie zawsze wiedział jakie są wymagania i jak ma wyglądać jego dzień będzie mu łatwiej. Takie przewidywalne chwile dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
Należy mieć ustalane zasady i wytoczyć dziecku granice, których ma nie przekraczać. Za łamanie zasad powinny być wyciągane konsekwencje: nsbałaganiłeś- posprzątaj, zepsułeś zabawkę- nie masz jej. Każdy lubi nagrody i pochwały zatem nie należy o tym zapominać. Jeśli dziecko się stara trzeba to docenić.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców lub konsultacje również telefoniczne.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu