Jak powiedzieć dorosłym dzieciom o rozstaniu z mężem?

proszę mi jeszcze odpowiedzieć jak ja to mam powiedzieć dziecio mimo to ze sa dorosle tz najmlodsza ma 19 lat i studiuje /bezpieczeństwo narodowe/ bardz ciężkie studia poszla na studia z czerwonym paskiem no i boje się żeby się nie zalamala i tych dwoje bo jednak go kochali.ja teraz sama nie wiem jak on się zachowa czy się przyzna bo od pewnego czasu robil im pranie mózgu i jeszcze się z tym szczycil jak to on potrafil i faktycznie zrobil sobie autorytet a mnie wiecznie krytykowal ..i co teraz..

Witam serdecznie

Najważniejsze przeprowadzić szczerą rozmowę z dorosłymi dziećmi. Ważne by powiedzieć im , że dla Was rodziców zawsze dzieci będą najważniejsze, i nadal kontakty z mamą i tatą będą bardzo bliskie , ale dla spokoju każdego z małżonków postanowiliście z mężem się rozstać , żeby zadbać o własne szczęście i spokój. Dzieci dorosłe to zrozumieją, jeśli zapewnicie je , że to dla Waszego spokoju i lepszego życia, bo przecież nadal pozostaniecie tak samo dobrymi rodzicami, z którymi będą mieć dobry stały kontakt.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Szczerość, autentyczność i mówienie przede wszystkim o swoich emocjach i potrzebach (zamiast oskarżania) będzie pomocne. Dodatkowo- przestają być Państwo małżeństwem, rozpada się relacja małżeńska, a nie przestają być Państwo rodzicami, relacja rodzicielska nadal pozostaje. Ważne, żeby o tym także pamiętać w rozmowie i wspomnieć.
Nie warto jednak zbyt mocno tłumaczyć się, czy starać przekonać dzieci, co do słuszności decyzji. Ważne, żeby powiedziała Pani to co czuje, odpowiedziała na ewentualne pytania. Jest Pani dorosła i ma prawo do swoich decyzji, tak jak to Państwo są odpowiedzialni za swój związek i Państwo podejmują decyzje (a nie dzieci).