Jak radzić sobie z chorą zazdrością?

Mam spory stres związany z ojcem córki, nie ukrywam. Mam też partnera, któremu wierzę, ale potrafię coraz częściej zrobić aferę z niczego i nie kontrolować się w słowach. Nie umiem mówić o sobie. Jak się zmienić, wyleczyć coś tak okropnego?

ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani krótkiego listu trudno o konstruktywną poradę. Z tego, co Pani pisze, wynika, że przeżywa Pani ciągle rozpad poprzedniego związku, ale kolejna relacja z nowym partnerem również nie układa się najlepiej. Być może nie przeżyła jeszcze Pani do końca, emocjonalnie i mentalnie, wcześniejszego rozstania. Każde rozstanie wymaga czasu, wypłakania łez, wyciszenia, zaakceptowania swoich emocji i zmian życiowych. Nowy związek na pewno nie może być panaceum na życiowe kryzysy. Trzeba być uczciwym wobec nowego partnera i nie traktować go jako pocieszenia po nieudanym związku.

Jeśli chodzi o zazdrość i agresję słowną, być może są one wyrazem nierozwiązanych konfliktów i negatywnych emocji, jakie towarzyszyły Pani we wcześniejszej relacji. Być może została Pani oszukana, zawiedziono Panią i boi się Pani zaufać nowemu partnerowi z obawy przed zranieniem. Stąd awantury z byle powodu czy doszukiwanie się oznak nielojalności ze strony nowego mężczyzny. Zbyt mało wiem na temat Pani sytuacji życiowej, ale radziłabym umówić się na wizytę u psychologa na dyskretną rozmowę. Być może szczera wymiana zdań i pytania specjalisty pozwolą Pani lepiej przyjrzeć się swojemu wnętrzu, zinterpretować własne emocje i nazwać swoje potrzeby i frustracje.

Zachęcam też do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/rozbita-rodzina-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/stres-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/nieszczesliwe-malzenstwo

Pozdrawiam

Witam,

proszę zastanowić się nad psychoterapią jest, to metoda, która pozwala zniwelować objawy zaburzeń psychicznych, będące przyczyną cierpienia, z czasem poprawi się Pani samopoczucie i poziom funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Chorobliwa zazdrość to coraz częstsze zjawisko. Nie należy jednak czuć się wobec niej bezradnym, bo wtedy całkowicie nas opanuje.
Szuka Pani pomocy, więc zalecałabym podjęcie psychoterapii, gdzie będzie Pani miała okazję zwalczyć obecne trudności.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA