Jak radzić sobie z takimi odczuciami?

Witam. Od dłuższego czasu mam wrażenie, że zostałem sam i zrażam do siebie nowopoznanych ludzi. Mam wrażenie, że nikt mnie nie rozumie i nie chce zrozumieć, że codziennie muszę walczyć o szacunek do mnie. Za wszelką cenę staram się sprostać oczekiwaniom innych. A sam nie potrafię się do niczego zmotywować od najprostszych domowych obowiązków do nauki, rozwoju, diety i ćwiczeń o których zawsze myślę zaczynając dzień i zapominam kończąc. Wyjechałem do Szwajcarii, żeby móc powiedzieć ,,w końcu stać mnie na realizacje marzeń i robię to co lubię i jestem szczęśliwy" Ale wcale tak nie jest bariera językowa sprawia, że ludzie z pracy nie chcą ze mną rozmawiać. Rodzina oczekuje ode mnie zainteresowania w szukaniu partnerki. I stale mam wrażenie, że to czym się interesuje to w jaki sposób patrzę na świat zraża wszystkich dookoła i ludzie z najbliższego otoczenia traktują mnie jak dziwaka. Odkąd wyjechałem żaden z moich znajomych nie odezwał się do mnie. Mam wrażenie, że nikt na mnie nie czeka, a jedyne co robię to chowam głowę w piasek, dni przelatują, a ja dalej nie mam celu, ani niczego z czego mógłbym być dumny. Czy mógłby mi ktoś polecić jakieś ćwiczenia lub książki? Dać przysłowiowego kopa w tyłek i wyznaczyć kierunek? A jeśli rozwiązaniem będzie psychoterapia to czy inny rodzaj pomocy, czy mógłby mi ktoś polecić coś co działa online i jest dostosowane do mojego wolnego czasu po pracy?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Na początku chciałabym wyrazić moje pełne zrozumienie i współczucie dla sytuacji, w której się Pan znalazł. Przeprowadzka do innego kraju i adaptacja do nowej kultury to ogromne wyzwanie, a bariera językowa może dodatkowo pogłębiać poczucie izolacji i samotności.

To normalne, że w takich okolicznościach może Pan czuć się przytłoczony i zniechęcony do podejmowania nawet najprostszych zadań. Zapewniam Pana, że opisane przeżycia, poczucie opuszczenia przeżywa wiele osób w podobnych sytuacjach i nie jest to dowodem na Pana odmienność, czy jak Pan to ujął bycie „dziwakiem”.

Rozważając Pana pytanie dotyczące ćwiczeń, książek i innych form wsparcia, wymienię kilka ścieżek, które mogą okazać się dla Pana korzystne.

Praktykowanie uważności (mindfulness), relaksacji i medytacji to metody, która mogą wesprzeć Pana w radzeniu sobie ze stresem i zwiększyć świadomość własnych myśli oraz emocji (https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica ). Aplikacje takie jak Headspace czy Calm oferują szeroki zakres przewodników, które mogą pomóc w wprowadzeniu spokoju do codziennej rutyny. Ponadto, bardzo wiele tego typu bezpłatnie dostępnych nagrań znajdzie Pan na YouTube.

Książki poświęcone rozwojowi osobistemu mogą otworzyć przed Panem nowe perspektywy i dostarczyć narzędzi do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Proponuję Panu na przykład pozycję: „Relacje na huśtawce Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?” (praca zbiorowa: Avigail Lev , Matthew McKay , Michelle Skeen , Patrick Fanning) lub „Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję” (David D. Burns), która bardzo przystępnie wyjaśnia, jak myśli, których często jesteśmy nieświadomi, wpływają na nasze uczucia i zawiera dużo ćwiczeń do samodzielnej pracy, dzięki którym można zauważyć własne mechanizmy, które nie są dla nas dobre.

Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna, niekoniecznie intensywny trening, ale nawet codzienne spacery, może znacząco poprawić Pana samopoczucie i pomóc w przezwyciężeniu uczucia zmęczenia. Zachęcam Pana do eksperymentowania z tymi metodami i znalezienia tych, które najlepiej odpowiadają Panu i Pana potrzebom.

Jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne, to psychoterapia online może być bardzo skuteczną formą pomocy, szczególnie w Pana sytuacji, kiedy ogranicza Pan czas i możliwości. Istnieją badania, które potwierdzają tak samo wysoką skuteczność psychoterapii online, jak przy spotkaniach osobistych: https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online. Jest wiele platform oferujących terapię online z elastycznymi godzinami, co pozwali dostosować sesje do Pana harmonogramu. Warto zainteresować się takimi serwisami jak BetterHelp czy Talkspace, które łączą osoby szukające wsparcia z certyfikowanymi terapeutami. Oczywiście, w grę wchodzą również strony poszczególnych psychoterapeutów, coraz więcej specjalistów oferuje swoją pomoc w wersji online.

Proszę pamiętać, że każdy krok, nawet ten najmniejszy, w kierunku dbania o siebie i swoje dobre samopoczucie, jest ważny. Poszukiwanie wsparcia i otwarcie się na pomoc to znak siły, a nie słabości.

Życzę Panu dużo siły i odwagi na drodze do odnalezienia spokoju i szczęścia. Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie Pan wsparcie i rozwiązania, które pozwolą Panu poczuć się lepiej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.