Jak radzić sobie z tymi rozstępami?

Witam mam 33 lata zawsze byłem bardzo aktywny sportowo jednak po zerwaniu Achillesa i komplikacjach straciłem rok czasu i przytyłem 20 kg obecnie jestem na diecie i w ciągu 3tygodni straciłem 8 kg zmieniłem swoje nawyki jem 3 posiłki dziennie około 2000 kcal orbitrek codziennie plus rower . Czy tempo odchudzania nie jest za szybkie? Czy jest jakiś sposób żeby zniwelować rozstępy które pojawi się po przybyciu? Planuje bo schudnięciu 10 kg znaczący biegać czy to dobry pomysł wcześniej się bałem że za bardzo obciaze stawy itp przez bieganie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

prawidłowe tempo odchudzania zakłada stratę ok. 3-4 kg w pierwszym miesiącu i do 3 kg w każdym kolejnym miesiącu diety i aktywności fizycznej. Może być ono większe u osób, które faktycznie mają sporą ilość kilogramów do zrzucenia – Pan podał, że przytył 20 kg, ale nie podaje Pan wyjściowej wagi ani wzrostu, zatem trudno Redakcji odnieść się konkretnie do Pana sytuacji. Jednak utrata 8 kg w okresie 3 tygodni wydaje się być niezdrowa i może prowadzić do szybkiego efektu jojo. Poza tym zbyt pośpieszne tempo odchudzania szybko może skutkować złym samopoczuciem, a w konsekwencji spadkiem motywacji do utrzymania prawidłowych postaw żywieniowych i aktywności fizycznej.

Drastyczna dieta to najgorsze, co można zafundować skórze, a im więcej zrzuconych kilogramów, tym rozstępy mogą być głębsze i większe. Proszę pamiętać, że jeśli rozstępy już się pojawiły, to kolejne stracone kilogramy będą wyłącznie pogłębiać problem. Proponujemy włączenie do codziennej pielęgnacji skóry masażu oraz szczotkowania ciała. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W ostateczności rozstępy likwiduje się za pomocą zabiegów laserem. Kwestię rozpoczęcia biegania należy konsultować z lekarzem POZ i ortopedą, którzy mają najlepszy wgląd w Pana stan zdrowia.

Nasi czytelnicy zadawali podobne pytania w temacie odchudzania, zachęcam by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-odchudzac-sie-efektywnie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kontrolowanie-traconych-kilogramow-podczas-odchudzania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-1000-kalorii-efekty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.