Jak radzić sobie ze stratą męża?

Mój mąż zmarł 1,5 roku temu.Byliśmy razem szczęśliwi przezc20 lat.Zostalam sama w dużym domu.Ciàgle sìę boję, widzę go jak siedzi w kuchni, wchodzi po schodach, najgorzej jest w nocy, zamykam się na trzy spusty, gaz paraliżujący leży na szafce kolo glowy, wiecznie ładuje baterie do lampek żeby w nocy coś świecilo wszędzie.Mąż zmarł w domu, do dziś się boję miejsca gdzie go znalazłam.Na psychiatrę na NFZ muszę czekać 6 miesięcy i ciężko się dostać a prywatnie mnie nie stać.Czy ja kiedyś zasnę przy otwartych drzwiach i nie będę sprawdzać po 3 razy czy drzwi sypialni zamknięte, boję się że będę spala a ktoś się wlamie .Zawsze mówilam mężowi że nie wyobrażam sobie jakby go nie było i mieszkać tu sama, no i zostałam sama w tym dużym domu ze wspomnieniami i wrażeniem że on gdzieś siedzi może w kuchni...a może wchodzi do domu i słysze w drzwiach klucze jak je otwiera.Jak mam sobie pomóc bo nie wiem jak.Wciàż chodze i tulę jego ubrania, czasem perfumuję się jego perfumą, dzwonię do niego lub piszę smsa.Poprostu świruję ale najgorzej jest nocą, boję się tej ciemności i myšlę ze biedaczek też tam leży w tej trumnie i jest ciemno i zimno.
KOBIETA, 47 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za pytanie i zaufanie do naszego portalu. Strata tak bliskiej osoby wiąże się z ogromnym cierpieniem, a osoby wrażliwe mogą reagować intensywniej na tego typu przejścia.

Żałoba jest naturalnym, złożonym procesem, w którym oswajamy się ze śmiercią bliskiej osoby. U jednych ludzi trwa krócej i przechodzi łagodniej, u innych zaś może trwać długo i sprawiać dużo problemów. Przyjmuje się, że żałoba powinna trwać około roku. W tym czasie powinniśmy: dać sobie czas na podjęcie istotnych decyzji, np. co zrobić z rzeczami osobistymi po zmarłej osobie; dać upust swoim emocjom – „wypłakać się”, tłumienie emocji jest wręcz niezdrowe; nie zamykać się w domu sam na sam – spotykać się ze znajomymi, być może znaleźć nowe hobby.

Jeśli mimo wszystko nadal nie radzi sobie Pani ze śmiercią męża, odczuwa lęk i niepokój, to może warto byłoby jednak skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry, który na pewno pomoże uporać się z tym bólem. być może warto poszukać w różnych ośrodkach, punktach lub skorzystać z telefonu zaufania:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-mysli-samobojcze-kryzys-psychiczny-gdzie-szukac-bezplatnej-pomocy

Polecamy też szerzej zapoznać się z tematyką żałoby, więcej informacji znajduje się w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/smierc-meza

https://portal.abczdrowie.pl/zaloba-i-strata

https://portal.abczdrowie.pl/ile-trwa-zaloba

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zyc-po-stracie-bliskiej-osoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.