Jak schudnąć przez pół roku przy niedoczynności tarczycy?

Witam, mam 23 lata. Za rok wychodzę za mąż...Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie fakt , że choruję na niedoczynność tarczycy i przytyłam ponad 30 kg. Ważyłam przedtem około 60 kg przy wzroście 165 cm. Chcę schudnąc. Staram się nie jeśc dużo i uważać na to co jem, ale nic mi kilogramów nie ubywa... Proszę pomóżcie mi, bo popadam w depresje :(
23 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim jeśli leczy się Pani hormonalnie zbyt gwałtowne przybieranie na masie ciała powinno ustać. W tym wypadku powinna Pani udać się do specjalisty dietetyka, który pomoże Pani osiągnąć pożądaną masę ciała.

Z mojej strony mogę polecić odżywienie oparte na zdrowych nawykach żywieniowych, o których przeczyta Pani w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Jeśli zacznie Pani je stosować masa ciała powinna zacząć się obniżać. Jednak musi Pani pamiętać, że utracie wagi muszą towarzyszyć ćwiczenia fizyczne. Osobiście polecam pływanie, które uelastycznia cale ciało i nadaje mu smukłych kształtów. Dodatkowo proszę zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl na której znajdzie Pani interesujące ćwiczenia do wykonywania w domu.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Witam! Mam 26 lat, 125kg wagi (i ciągle rośnie) przy wzroście 178cm. Mam niedoczynność tarczycy ,leczę się od pół roku, biorę 2 tabletki dziennie Letrox. niby wszystko jest w normie, ale ja ciągle rosnę, nie mieszcze się w ubrania, jestem załamana. Czego powinnam unikać przy tej chorobie aby skutecznie schudnąć i co mam jeść w mojej diecie.Czy są produkty których nie powinnam jeść w żadnym wypadku?Proszę o pomoc i przykałdową dietę! Dziękuje za okazaną pomoc!
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam! W tym przypadku przede wszystkim konieczne jest skuteczne leczenie choroby podstawowej czyli niedoczynności tarczycy. Pełne wyrównanie jej funkcji może potrwać nawet wiele miesięcy. W tym czasie powinna Pani pozostać pod stała opieką endokrynologa. W diecie bezwzględnie przeciwwskazane są słodycze, wszelkiego rodzaju fast-foody, słodkie napoje oraz białe pieczywo. Należy zadbać również o regularny wysiłek fizyczny. Jego systematyczne podejmowanie przyspiesza metabolizm i sprawia że łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Schudnięcie przy niedoczynności tarczycy

witam , mam 13 lat i choruje na niedoczynnosc tarczycy , bardzo tyję , jak mogę schudnąć ?
13 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W diecie warto zadbać o odpowiednią ilość dobrych tłuszczy: oliwy z oliwek, oleju lnianego czy tranu. Łyżka codziennie rano pobudzi wątrobę do przemiany T4 w T3 a co za tym idzie zwiększy metabolizm.
Dobrze byłoby też zwiększyć liczbę posiłków do 5 - mniejszych objętościowo.
Niedoczynności, często towarzyszy insulinooporność, dlatego energii powinny dostarczać węglowodany trawione wolno, czyli przede wszystkim te, które znajdują się w produktach z pełnego ziarna (makaron razowy, pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, brązowy ryż itp.)
Ważna jest też odpowiednia podaż białka z takich produktów jak chude mięso, ryby, produkty mleczne.
Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej.
Unikać należy natomiast słodyczy, kalorycznych przekąsek i żywności typu fast food.
Dobrze byłoby też zadbać o codzienną aktywność fizyczną w postaci dowolnych ćwiczeń.

0

Witam!
Przybieranie na wadze jest, niestety jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Aby temu zapobiec konieczna jest systematyczna i skuteczna kontrola choroby podstawowej i stałe przyjmowanie leków. Myślę że warto skontrolować poziom hormonów (TSH, fT3, fT4) i skonsultować się z prowadzącym endokrynologiem. Poza tym polecam rezygnację ze słodyczy, wszelkich fast foodów i słodkich napojów oraz podjęcie systematycznej aktywności fizycznej.

0

Witam. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu – jeśli niedoczynności nie towarzyszy choroba Hashimoto (w tym wypadku jod ograniczamy). Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).
Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, kalarepkę, brukselkę, soje, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy warto też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne, jajka, chude mięso. Pamiętaj też o odpowiedniej podaży płynów minimum 1,5 l na dzień (ochronią nerki przed nadmierną podażą białka).Zapoznaj się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Nie zapomnij o ćwiczeniach. Codziennie należy ćwiczyć około 30 minut. Polecam ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak jogging czy jazda na rowerze jak również basen. Pozdrawiam.

0

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty