Jak schudnąć przy anemii?

Witam. Mam 21 lat, 158 cm wzrostu, ważę 59 kg. Od dłuższego czasu (tj. "od zawsze" :), ale tak intensywnie to jakieś 3 miesiące) próbuję schudnąć (chciałabym, żeby to było 5-7 kg, tyle na oko mi potrzeba), nijak mi to jednak nie wychodzi pomimo dość aktywnego trybu życia (codziennie minimum 1h spaceru, fitness 3x w tygodniu, co najmniej dwa razy w tygodniu basen) i ograniczenia liczby spożywanych kalorii. Przed śniadaniem wypijam szklankę wody, po czym jem mieszankę otrębów owsianych, siemienia lnianego i pomarańczy. Po jakimś czasie (30min-1h) wypijam szklankę herbaty. Po 2-3h jem drugie śniadanie (zazwyczaj dwie kanapki z ciemnego pieczywa, jedna z plasterkiem sera, druga z szynką) i znów wypijam szklankę herbaty (zielonej). Studiuję, więc nie zawsze mam okazję na porządny obiad - ale kiedy tylko mogę, staram się jeść warzywa gotowane na parze, ostatnio jednak odstawiłam kalafior, brokuły, fasolkę itp. z powodu kłopotliwych wzdęć i gazów. Pozostaje ryż, makarony, kurczak, ryby, jaja. Po czterech godzinach od obiadu ćwiczę na zajęciach fitness i po powrocie staram się już nie jeść nic, ew. jabłko lub banana, potem już tylko herbatę (nawet do 3, 4 szklanek do północy). Ostatnie badania krwi wskazywały, że mam niedobór żelaza, więc od ponad miesiąca spożywam na nie tabletki. Odstawiłam mleko i słodycze, gdyż bardzo źle działały na moją cerę, choć bardzo ciężko się opanować - mam niesamowite łaknienie na "coś słodkiego" i powstrzymywanie się od jedzenia słodyczy to dla mnie prawdziwe katusze. Po tym przydługim wstępie chciałabym zapytać, w jaki sposób mogę schudnąć, czy jest to normalne, że mimo moich wysiłków waga stoi w miejscu? Dodam, że od dziecka mam bardzo małe zapotrzebowanie na wodę - pomijając podczas i po wysiłku fizycznym, muszę się wręcz zmuszać i przypominać sobie, by pić wodę. Cały czas odczuwam zmęczenie i senność, rozkojarzenie, ciężko mi skupić uwagę na czymkolwiek na dłużej...

Witam serdecznie!

Osiągnięcie optymalnej masy ciała jest bardzo ważne, żeby cieszyć się zdrowiem, jednak w Twoim przypadku pierwszorzędne znaczenie ma terapia niedokrwistości.

Należy zwrócić uwagę na produkty, które mają wpływ na wchłanianie i przyswajanie żelaza w naszym organizmie oraz zalecenia diety odchudzającej przy anemii:

  • Najlepiej przyswajalne jest żelazo hemowe, którego źródłem są produkty zwierzęce. Np. z cielęciny, wieprzowiny czy drobiu żelazo wchłania się w około 22%.
  • Żelazo niehemowe wchłania się w mniejszym stopniu, np. z ryżu  tylko w 1%, a ze szpinaku w 2%.
  • Owoce i warzywa zwiększają wchłanianie żelaza, dlatego każdy posiłek powinien zawierać te produkty, najlepiej w postaci surowej, ale także jako surówki czy soki (bez dodatku cukru).
  • Spożywaj mięso chude, np. drób, wołowinę oraz ryby morskie. Dostarczysz nie tylko żelaza, ale zwiększysz również soje samopoczucie i spalanie kalorii !
  • Przyswajanie żelaza ułatwia laktoza czyli cukier mleczny. Spróbuj dostarczyć laktozy w postaci jogurtów o obniżonej zawartości tłuszczu, kefirów, chudych twarożków.
  • Wystrzegaj się dużych ilości kawy, herbaty - tiamina w herbacie i kofeina zawarta w kawie zmniejszają biodostępność żelaza.
  • Unikaj dużych ilości szczawiu, rabarbaru i szpinaku - zawierają kwas szczawiowy utrudniający wchłanianie żelaza.
  • Jeśli chodzi o apetyt na słodycze, to tak komponuj swoje posiłki, aby część z nich miała słodki smak. Spróbuj przyrządzić np. kurczaka z ananasem i miodem, ciasteczka na bazie mąki razowej i nasion sezamu, czy też sałatkę owocową.
  • Pamiętaj o regularnych posiłkach - zapobieganie zbyt dużym wahaniom poziomu cukru we krwi także zmniejszy apetyt na słodycze.