Jak się przygotować do ustnych matur przy fobii społecznej?

Mam 20 lat ,leczę się na fobię społeczną (farmakoterapia i psychoterapia),za 2 miesiące mam maturę i bardzo chcę ją zdać,jednak wielkim problemem jest część ustna z polskiego i hiszpańskiego (częci pisemne nie są problemem) bardzo się ich boję.Z psychoterapeutą prubowałam zrobić taką prubną maturę ustną ale nie mogłam się przełamać i nic powiedzieć więc zrezygnowałam z tego pomysłu.Czy są jakieś sposoby na przygotowanie się do ustnych matur?

Witaj,
Sama sytuacja związana z maturą powoduje u normalnie funkcjonujących osób duży strach. U Ciebie dodatkową blokadą jest fobia, która wzmaga poczucie strachu.
Ciężko ocenić jak bardzo zaawansowana jest Twoja fobia i co w relacji społecznej przeszkadza Ci najbardziej. Równie trudno jest udzielać porady nie wiedząc jakie sposoby radzenia sobie stosowałaś dotychczas.
Jeśli współpraca z psychoterapeutą jest nieefektywna, może pora spróbować bardziej radykalnych pomysłów. Znacznie łatwiej może być Ci zdawać maturę ustną z języków, kiedy porozmawiasz Ty i jakaś zaufana Ci osoba (może rodzic) z komisją egzaminacyjną i wyjaśnicie im z jakim problemem się zmagasz, to powinno w jakimś stopniu zmniejszyć napięcie. Dodatkowo możesz poprosić o zmodyfikowanie reguł egzaminu specjalnie dla Ciebie, a mianowicie, zastanów się co najbardziej przeszkadza Ci w relacji społecznej. Czy jest to wzrok wpatrzony w Ciebie? Sama obecność osób? konieczność rozmowy z nimi? Czy boisz się, że zrobisz się czerwona na twarzy? A następnie spróbuj wypracować taką sytuację, która zmniejszy Twój lęk. Możesz spróbować odpowiadać z zamkniętymi oczami, siedząc tyłem, lub bokiem do komisji, prosząc komisję, by unikali kontaktu wzrokowego z Tobą, a może możliwe będzie, by komisja zamiast pytań wypowiadanych na głos, zadawała je pisząc tekst na kartce. Ostatni pomysł jaki przychodzi mi do głowy to wejście na egzamin w obecności osoby, do której masz pełne zaufanie i przy której czujesz się bezpiecznie.
Życzę powodzenia na maturze i pozdrawiam
Grzegorz Pożyczka
psycholog24radom.pl

Dzień Dobry Pani,

Żeby opanować dany materiał maturalny, wskazana jest powtarzalność i systematyczność.

Zachęcam Panią do codziennego powtarzania na głos.
Może Pani wykorzystać do tego lustro - mówiąc, patrzeć w lustro, utrzymując tzw. kontakt wzrokowy z lustrem.

Proszę pamiętać o aktywności fizycznej i robić przerwy w nauce.

Życzę Pani flow na maturze,
Irena Mielnik-Madej