Jak stwierdzić arachnofobię?

Witam, jak stwierdzić arachnofobię? Mam większość z wymienianych objawów. Gdzie muszę się udać aby uzyskać pomoc? Pozdrawiam, S.

Witam,
generalnie rozpoznaje się na podstawie objawów i ich uciążliwości. Arachnofobia jest fobią specyficzną nie mam pewności co do jej leczenia w ramach NFZ, gdyby chciała Pani skorzystać z oferty bezpłatnej terapii trzeba byłoby zapewne szukać poradni zdrowia psychicznego refundowanych z NFZ i tam już pytać o szczegóły. Fobie można z powodzeniem leczyć w psychoterapii, należą one do szerszej grupy zaburzeń lękowych być może warto byłoby dokonać bardziej szczegółowej diagnozy. Także nasuwają się bardziej szczegółowe pytania czemu Pani postanowiła szukać pomocy, inaczej czy ta fobia nasiliła się ostatnio, czy bardzo utrudnia życie, dlaczego tak się dzieje, oraz czego Pani po takiej pomocy konkretnie oczekuje. Takie szczegółowe odpowiedzi są ważne dla ustalania planu leczenia. Gdyby miała Pani jakieś wątpliwości bądź dodatkowe pytania zachęcam do kontaktu bezpośredniego. Pozdrawiam.

Witam Panią serdecznie. Arachnofobia to przykład tzw. fobii prostej, izolowanej. Niekoniecznie należy ją zaliczać do patologii, chyba że objawy są bardzo intensywne i znacznie zakłócają Pani normalne funkcjonowanie (wtedy ma to charakter chorobowy). Pomimo, że sama zajmuję się terapią psychodynamiczną i tą właśnie formę terapii polecam pacjentom, to badania wyraźnie pokazują, że najbardziej skuteczną metodą leczenia tego rodzaju zaburzeń jest podjęcie terapii poznawczo - behawioralnej. Proszę więc poszukać doświadczonego (najlepiej z certyfikatem) terapeuty behawioralnego. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz