Jak zmienić partnera, by zechciał spędzać czas z innymi?

Witam. Jestem z facetem w zwiazku od dwoch lat. Mieszkamy razem.Od tego czasu poznalam tylko jednego jego znajomego z pracy. Nigdzie nie wychodzimy bo nie mamy znajomych. Chcialabym czasem z kims wyjsc gdzies. Zadajc mu pytanie dlaczego nie chce miec kolegow on stwierdza iz ich nie potrzebuje. Nawet na piwo nie wyszedl nigdzie z zadnym znajomym.Przed zwiazkiem wiem ze mial kolegow a jeden z nich go wykorzystywal. Jak to zmienic , zebysmy mogli razem wyjsc do ludzi? Czlowiek potrzebuje kontaktu.

Witam serdecznie. Z Pani opisu wynika, że oczekuje Pani od partnera większej aktywności i kontaktów ze znajomymi, niż ma to miejsce. Może istnieć wiele przyczyn, dla których Pani partner unika relacji z innymi ludźmi. Wspomina Pani o jednym koledze, który jak się okazało, zawiódł zaufanie Pani partnera. Brak zaufania do innych może być jedną z przyczn niechęci do budowania relacji, jednak obawiam się, że problem może bardziej złożony. Brak potrzeby, o której Pani pisze, może wynikać z doświadczeń partnera, o których trudno tak po prostu rozmawiać.

Niemniej, relacje ze znajomymi są dla Pani ważne, a dla partnera niekoniecznie ("nie potrzebuje"). Jest zatem obszar, w kórym Państwa oczekiwania i potrzeby zupełnie się rozmijają. Rowiązaniem może być szczera rozmowa (Pani potrzebuje spotkań towarzyskich) i ustalenie jakiegoś kompromisu, np. ilość spotkań w miesiącu, na które partner mógłby się zgodzić. Może Pani też częsciej sama wychodzić na spotkania ze znajomymi, jeżeli oczwyiście nie sprawi to, że partner poczuje się zaniedbywany. To wszystko można wspólnie ustalić.

Jeżeli jednak nie uda się Panstwu znaleźć wspólnego rozwiązania, proponuję udać się do psychologa pracującego z parami, jeżeli tylko oboje Państwo wyrazicie taką gotowość. Być może wtedy wspólnie ze specjalistą uda się Państu opowiedzieć o waszych potrzebach i oczekiwaniach oraz rozwiązać ten problem. Pozdrawiam.

Jeśli jest to efekt zranienia i utraty zaufania do ludzi, warto skorzystać z psychoterapii, która ułatwi przepracowanie emocji i nieufności. Ważne jednak jest to, czy chłopak rzeczywiście potrzebuje zmiany, czy to Pani chciałaby, by on się zmienił? Jeśli on nie ma potrzeby, to nie ma też motywacji do zmiany, a to oznacza, ze trudno bedzie to zrobić "z zewnątrz".