Jaka różnica wieku jest najbardziej korzystna między rodzeństwem?

Dzień dobry, jaki różnica wieku między rodzeństwem jest najkorzystniejsza, gdy starsze ma już 3 lata i 2 miesiące i jest wrażliwe i wymagające?

Kiedy jest już starsze dziecko a rodzi się drugie to starsze przeżywa tzn regres. Polegający na tym że to starsze dziecko "nieświadomie" chce być tym nowo narodzonym. żąda smoczka, butelki, pieluchy. Wchodzi do wózka, przestaje prosić na nocnik. Jest to u dziecka nieświadome ale dla jego rozwoju konieczne. Jeśli pozwolimy dziecku na ten regres to mija on po kilku miesiącach bezpowrotnie. Dziecko dalej jest szczęśliwe i dalej się dobrze rozwija. Natomiast jeśli będziemy zabierać smoczek lub butelkę. Karcić za sikanie w pieluchy to dziecko przeżywa smutek żal czuje że jest źle traktowane i ten żal zostaje na bardzo długo. Tak więc niema odpowiedniego czasu kiedy ma narodzić następne dziecko po wszystkie dzieci bez względu na wiek przeżywają tak samo bez względu na wiek. trzeba to przeżyć i pomóc pierwszemu dziecku przeżyć ten okres spokojnie i radośnie w momencie urodzenia drugiego lub kolejnego dziecka. Pozdrawiam Alicja Jankowska.