Jakie jest odpowiednie tempo tycia po anoreksji?

Witam. Choruję na anoreksję, ale po raz kolejny postanowiłam już jej nie ulec i zaakceptować proces przybierania na wadze. Jakie jest odpowiednie tempo tycia? Przeraża mnie po prostu to, że tydzień temu miałam około 3 kilo mniej na wadze :(

Witam, ok. 0,5 kg-1 kg na tydzień. Najlepiej robić to pod kontrolą dietetyka, który dysponuje aparatem do analizy składu ciała. Prawidłowa dieta powinna przyczyniać sie do wzrostu masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Zbyt szybkie tempo przybierania na wadze może Panią przerażać, a poza tym jakość szybkiego przyrostu może wiązać się z odkładaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Lepiej robić to wolniej, aby stoponiowo przyzwyczajać się do swojego wyglądu i uzyskać ładną sylwetkę. Dieta powinna być zdrowa, czyli opierać się na kaszach, płatkach zbożowych (bez dodatku syropu glukozowo-fruktozwego), owocach, warzywach (m.in. ziemniakach), zdrowych tłuszczach, orzechach, pestkach, np. słonecznika, mięsie, rybach produktach mlecznych i dostarczaniu płynów (ok. 1,5-2 l) w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Odradzam fast foody i nadmiar słodyczy. Słodycze można zastąpić owocami, które łączymy np. z jogurtem. Osoby bardzo szczupłe mają poza tym problem ze spożyciem dużej ilości pokarmu, to wyklucza w pewnym stopniu szybkie przyrosty m.c., Wyjątkiem jest dieta bardzo kaloryczna zawierająca mało błonnika pokarmowego obfitująca w posiłki tłuszczowo-weglowodanowe (np. pączek), która może spowodować szybki przyrost m.c.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

tempo przybierania na masie jest indywidualne, to że ma Pani teraz 3 kg wiecej nie musi oznaczać że Pani przybrała 3 kg tłuszczu- prawdopodobnie była to regeneracja mięśni.
Proszę regularnie monitorować nie tylko wagę ale skład ciała.

Pozdrawiam serdecznie