Kiedy udać się do psychologa?

Witam! Jestem małolatą. Mam 16, już niedługo 17 lat. Nie chce mi się pisać o jedzeniu, bo tak przyzwyczaiłam się do mojej diety, idealnych - zaplanowanych dni, że raczej nie byłabym w stanie zjeść sobie obiadku. I pewnie nigdy nie będę. Mogłabym napisać, ile ważę i ile mam wzrostu, ale nie lubię tych liczb. BMI mam poniżej 16. Mój tata był alkoholikiem, matka miała depresję, teraz ojciec po wypadku przestał pić i ma depresję, a matka go zdradza. Może to przez to trochę mi - kolokwialnie pisząc "padło na głowę". Trochę ćpam, dość mocno się samookaleczam, często myślę o śmierci. Raz podcięłam sobie żyły, ale się obudziłam, trochę mi było słabo. Nikt nic nie widział. Potem zjadłam troszkę za dużo tabletek, ale również przeżyłam. I to mnie właśnie zaczyna denerwować. To, że wiem iż kiedyś, w najbliższym (a może i nie) czasie znów spróbuję to zrobić. I teraz mi się uda, bo wiem jak to zrobię. Bo ja chyba chcę żyć.

Moje życie, kiedy już będę chuda, mądra, co wiążę się z tym, że przestanę się brzydzić ludzi, czuć zakłopotania, kiedy ktoś mnie dotknie, choćby niechcący i jak schudnę, zacznę być szczera. Bo teraz muszę udawać. Ale to nieważne. Więc, chyba chcę żyć, a sama nie wiem co mogę zrobić jutro. Nie powiem rodzicom. Nie mam z nimi kontaktu. Dostaję od nich pieniądze na co mi się podoba i mam robić co chcę. A nikt inny... nie ma nikogo innego. Moje pytanie brzmi, czy mogę iść do psychologa sama? Bez opiekuna, mimo, że nie mam 18 lat? A jeśli tak, to jest jakiś sens w ogóle zawracać takiemu psychologowi głowę? Nie jestem jakimś bardo poważnym przypadkiem czy coś, więc mogliby mnie wyśmiać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Piszesz, że Twój BMI ma wartości, które mogą wskazywać na anoreksję, podobnie jak inne wymieniane przez Ciebie symptomy (utrata masy ciała spowodowana przez celowe odchudzanie i planowanie diety, samoocena przez pryzmat sylwetki). Anoreksji może towarzyszyć depresja i wahania nastroju.
Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, w anoreksji konieczna jest również okresowa kontrola lekarska. Psychiatra może również zaproponować Ci leki poprawiajace nastrój.
W tej sytuacji najlepiej byłoby, gdybyś zgłosiła się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Możesz sama zapisać się na wizytę, jednak zgodę na leczenie musi oprócz Ciebie wyrazić Twój opiekun prawny, czyli rodzic.
Szczególowych informacji może również udzielić Ci terapeuta w bezpośrednim kontakcie telefonicznym.

Serdecznie pozdrawiam