Kłopoty z nauką i agresja u 9-latka

witam,moja koleżanka ma 9 letniego syna.Ma problem z nim tzn.:nie chce się uczyć w szkole przedmiotów ścisłych,do tej pory nie potrafi mnożyć dzielić dodawać itp.,jak ma usiąść do nauki to robi wszystko by tego uniknąć,krzyczy podczas rozmów na dowolne tematy,mówi że będzie spał pod mostem żeby tylko nie usiąść do nauki.Jest złośliwy robienie komuś za złość sprawia że jest zadowolony,kłamie,oszukuje itp.Jak im pomóc

Trudno na podstawie kilku zachowań dziecka udzielić jakichś wskazówek. Nie wiem jaka jest sytuacja rodzinna chłopca, jakie są jego możliwości intelektualne, relacje społeczne itd. Jeżeli problemy ma głównie z przedmiotami ścisłymi - być może jest to forma dysleksji - dyskalkulia. Z Pani pytania wnioskuję jednak, iż problemy z zachowaniem występują nie tylko w sytuacjach związanych z nauką. Przyczyną agresywnych i buntowniczych zachowań chłopca mogą być problemy związane ze szkołą - trudności w nauce, stres, niechęć do jakiegoś nauczyciela, trudności w relacjach z rówieśnikami. Być może zachowania są jednak reakcją na jakieś trudne sytuacje rodzinne lub są konsekwencją narastających niekorzystnych metod wychowawczych. Na pewno sytuacja wymaga szerokiego spojrzenia zarówno na możliwości szkolne chłopca, jego problemy emocjonalne, jak i na całą sytuację rodzinną i wychowawczą. Najkorzystniej będzie zachęcić koleżankę do skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego. Pozdrawiam.