Dzień dobry,
Być może dobrym rozwiązaniem będzie dla Państwa psychoterapia małżeńska / par - gdzie będzie miała Pani możliwość prowadzenia dialogu, a maż możliwość bycia usłyszanym. Taka forma pomocy bardziej dostępna jest w ofercie prywatnej, niż w ramach NFZ.
Macie Państwo duży staż związkowy, więc znacie się doskonale. Czy taki sposób komunikacji miał pani mąż od początku związku? Czy pojawił się on dopiero w pewnym momencie? Co najbardziej przeszkadza pani w takim sposobie komunikowania się? To są pytanie, które warto sobie zadać (plus mnóstwo innych). Dobrym pomysłem byłoby wspólne wybranie się z mężem do psychologa lub np. na trening komunikacji.
Dzień dobry, wygląda na to, że nie komunikujecie się państw ze sobą w odpowiedni sposób. Zachęcam do konsultacji u terapeuty zajmującego się terapią dla par. Terapia taka polega przede wszystkim na nauce i usprawnianiu komunikacji w związku. Pozdrawiam.
Reasumując to, co Pani napisała - macie Państwo problem w tym, że "bardzo dobrze wiecie co za chwilę się zdarzy". Czyli dość trudny błąd w komunikacji, bo zamiast się wzajemnie słuchać, pd razu zakładacie - na podstawie wcześniejszych doświadczeń - że "za chwilę zdarzy się to i to". Nie dajecie sobie pola manewru - stąd frustracja i kłótnie. Niestety Pani zdanie, że "nie wie pani czy chce walczyć" jest dośc niepokojące w tej sytuacji i tym bardziej może powodować kolejne problemy komunikacyjne. Po pierwsze proponuje zacząć działać na zasadzie "zróbmy dziś coś inaczej" - inaczej zacząć rozmowę, powiedzieć coś innym tonem, nie zaczynać od wypominania błędów lecz mówić o czymś przyjemnym itd. Po prostu codziennie "coś nowego, coś zrobionego inaczej". To pozowli się wam trochę wyrwać z wyrobionej rutyny komunikacyjnej.
Ponadto polecam udać się razem na terapię par, podczas której specjalista wskaże wam konkretnie błędy komunikacyjne jakie popełniacie i które nie pozwlają się wam dogadać. Przepracujecie także problemy, o których nie potraficie rozmawiać będąc tylko we dwójkę. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy w komunikacji pomiędzy partnerami – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Relacja z mężem i kłamstwo – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Problemy z komunikacją i diagnoza w kierunku autyzmu – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Problemy z komunikacją w związku i wyjaśnianiem sensów rozmowy – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Jak poprawić komunikację seksualną? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Kłótnie, rozstania i powroty – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Separacja z mężem – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Kłótnie i rozstanie z dziewczyną – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Kłótnie i nieporozumienia w związku – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Jak rozmawiać z mężem i uratować małżeństwo? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Jarosińska o szczegółach planowanej operacji. Nowe informacje o stanie gwiazdy (WIDEO)
-„Dzień Dobry WP". Cieszę się, że państwo dołącz
Pinkas: Nie ma usprawiedliwienia dla lekarza, który nie umie rozmawiać z pacjentem
O problemach w komunikacji na linii lekarz-pacjent
Prof. Łuków: kto słucha, ten oddaje władzę
Czy lekarze potrafią słuchać pacjentów? Co trzeba