Konfliktowość, huśtawki nastroju - co robić?

Co zrobić jeśli osoba jest nerwowa, konfliktowa, wiecznie niezadowolona i ma huśtawkami nastroju? Czuje się całkowicie bezradna, uważa, że nie poradzi sobie w życiu, że życie nie jest dla niej? Towarzyszy jej ciągły lęk, strach? Nawet najmniejsze niepowodzeni kończy się napadem płaczu, obwinianiem siebie lub innych? Nie potrafi podejmować decyzji, choć ma wiele planów i pomysłów na realizowanie swoich celów... przyjmuje postawę bierną w stosunku do wszystkiego, bo podświadomie wie, że i tak nic z tego nie wyjdzie? Nie potrafi rozmawiać, nawiązywać kontaktów z ludźmi, ponieważ uważa, że nikt jej nie polubi i nie zrozumie, dlatego izoluje się. Całe jej życie jest podporządkowane uczuciu strachu i bezsensu. Nie potrafi budować pozytywnych relacji partnerskich... zawsze pojawi się element kłótliwości i zazdrości (wynikający z faktu, że osoba boi się, że nie jest wystarczająco dobra i partnerka będzie próbowała "skoku w bok", a nie z faktu, że koś ją może zostawić). Ma problemy somatyczne: drętwienie koniczyn, bóle podbrzusza, bóle głowy, kłocie serca i bóle kręgów szyjnych. Rodzice nie rozumieją jej, gdyż uważają, że powinna wziąć się w garść... ona to wie, ale nie potrafi. Chciałaby iść do psychologa, ale to i tak bez sensu.

ponad rok temu

Witaj,
Przede wszystkim szkoda, że napisałeś list w trzeciej osobie. Nie jesteś "jakąś osobą", tylko konkretnym człowiekiem.
Każdy ma jakieś wady i zalety, Ty widzisz u siebie tylko wady. Dobrze, że myślisz o wizycie u psychologa. To pierwszy krok do zmiany. Dzięki psychoterapii nauczysz się patrzeć na siebie bardziej sprawiedliwie.
Zastanów się czy jest ktoś jeszcze w Twoim otoczeniu, kogo oceniasz tak surowo jak siebie?
Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Co prawda, nie napisałeś jak długo trwa ten stan, ale być może powodem tego jest fakt, iż wydaje Ci się, że tak było zawsze. Pora to zmienić! Zacznij od teraz. Zanim jeszcze umówisz się do psychologa, już dziś znajdź przynajmniej jedną rzecz, którą zrobisz inaczej niż wczoraj.

Powodzenia!

Magdalena Boniuk