Lęk przed brakiem akceptacji w nowej szkole

Moje dziecko rozpoczęło naukę w liceum. Niestety jednak boi się akceptacji ze strony rówieśników, zwykle nie ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości. Po dwóch dniach jest z nią bardzo źle. Ma ciągle wrażenie, że jest odepchnięta od swoich rówieśników. Starała się nawiązać z nimi jakikolwiek kontakt, jednak wedlug niej to nie skutkuje. Brakuje jej bliskich osób w klasie. Czy powinna zmienić klase, szkołe czy pozostać i walczyć z tym, a jeśli tak to w jaki sposób?

Szanowna Pani,
wejście w nowe środowisko szkolne to duży stres w życiu młodego człowieka. Można to porównać do zmiany pracy przez osobę dorosłą - masa obcych ludzi po których nie wiadomo, czego można się spodziewać...
Nie warto wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, dopóki nie opadną pierwsze emocje. Warto natomiast towarzyszyć, rozmawiać, wspierać, nie zostawiać samej. Prawda jest też taka, że w życiu córka będzie nieraz zmieniać środowisko. To, co może teraz przećwiczyć przy Pani wsparciu, może być cennym doświadczeniem na przyszłość, kiedy w życiu dorosłym będzie musiała radzić sobie sama.

pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra

Witaj!

Po prostu postaraj się w pierwszej kolejności wejść do nowego środowiska zanim cokolwiek postanowisz o zmianie. Pamiętaj, że jeśli pani pedagog w szkole jest kompetentna - zawsze możesz z nią porozmawiać :) Ona jest taką formą szkolnego psychologa.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu