Mdłości i biegunka w sytuacjach stresujących

W stresujacych sytuacjach dostaje mdlosci i begunki. Problem polega na tym ze stresuja mnie sytuacje ktore w ogole nie powinny tj. pojscie do szkoly na zajecia czy wyjscie na miasto ze znajomymi. Ostatnio doszly do tego pewnego rodzaju leki. Przez to od miesiaca nigdzie nie wychodze dalej niz pod domem (jestem studentem mam wakacje) bo boje sie ze znowu bede mial atak mdlosci lub ze zemdleje prowadzac samochod. Przez to wszystko nie mam ochoty do zycia, nie moge normalnie funkcjonowac. POMOCY:(
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Porada wirtualna uniemożliwia postawienie diagnozy. Wydaje mi się jednak, że Pana dolegliwości, jak biegunka czy mdłości, nie jest tylko prostą reakcją fizjologiczną na stres, ale może być oznaką rozwijających się zaburzeń nerwicowych. Nerwice bardzo często dają objawy somatyczne (cielesne). Na zaburzenia z grupy nerwic wskazują też pozostałe objawy, o których Pan wspomniał, np.: stany napięcia i stresu w sytuacjach, które nie są niebezpieczne ani zagrażające (wyjście ze znajomymi itp.), stany lękowe, obniżony nastrój, brak ochoty do życia, unikanie towarzystwa, unikanie wychodzenia z domu, lęk antycypacyjny, czyli obawy przed możliwością pojawiania się dolegliwości, jak np. omdlewanie. Nie wiem dokładnie, co Panu dolega, czy jest to zespół lęku uogólnionego, fobia społeczna, agorafobia czy inny rodzaj nerwicy, dlatego zachęcam Pana do konsultacji psychiatrycznej, by w oparciu o diagnozę podjąć właściwą terapię.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam. Z opisu wynika, że nie jest to reakcja na sytuacje stresowe będąca reakcją fizjologiczną. Wszystko wskazuje na przejawy zaburzeń lękowych. Jednak w celu potwierdzenia konieczna jest konsultacja lekarska psychiatryczna, a następnie dobranie odpowiedniej metody leczenia. W zależności od nasilenia objawów najskuteczniejsza jest farmakoterapia wspomagana psychoterapią. Oczywiście proces terapeutyczny ma na celu jak najszybsze odstawienie leków i kontynuowanie psychoterapii.

Witaj,
Jeśli jesteś studentem możesz prawdopodobnie skorzystać z bezpłatnej psychoterapii w akademickim ośrodku psychoterapii. Warto to zrobić jak najszybciej aby problemy nie narastały. Opisane przez Ciebie objawy wskazują na napady lęku lub fobię społeczną z napadami lęku, ale przez internet trudno postawić diagnozę. Tak czy inaczej skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna. Warto poszukać profesjonalnego terapeutę.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska