Nerwica lękowa i omdlenia, mdłości, ból brzucha

Witam.Mam pewien bardzo dokuczliwy problem-nerwicę lękową.Objawia się ona u mnie w ten sposób że robi mi się słabo(czasami potrafie zasłabnąć bądź zemdleć),mam mdłości,ból brzucha,"luźno"się czuję. Leczę się antydepresantami od ponad roku(teraz zwiększam dawkę do połówki).Mam 15lat.Bardzo boję się wychodzić z domu,ponieważ boję się że zemdleje(nie raz mi się to zdarzało).Już na samą myśl że mam wyjść z domu robią mi się miękkie nogi i czuję w sobie niepokój.Jak przed wyjściem z domu się uspokoić
15 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nerwica lękowa to choroba z tendencją do nawracania. Jesteś osobą bardzo młodą i obawiam się, że sama farmakoterapia nie wystarczy. Leki mogą zredukować, znieść czy zminimalizować przykre dolegliwości, jakie daje nerwica (np. uczucie omdlewania, zawroty głowy, słabość), ale nie zniwelują przyczyny choroby. Leczenie przyczynowe to psychoterapia, do której z całego serca Cię zachęcam. Sama napisałaś, że boisz się wyjść z domu, odczuwasz silny lęk i niepokój, który utrudnia czy wręcz uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Na to niestety leki nie pomogą . W tej sytuacji potrzeba pomocy psychoterapeuty, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zachęcam Cię do rozmowy z rodzicami na ten temat – wspólnie rozważcie temat podjęcie przez Ciebie terapii. Myślę, że psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią da o wiele lepsze efekty niż same łykanie tabletek.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry!
Najskuteczniejszym sposobem leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia. W mojej opinii najszybsze i najlepsze efekty (np. właśnie opracowanie strategii "uspokajania się" i panowania nad przykrymi objawami lęku przed wyjściem z domu) daje terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Dobre wskazówki znajdziesz też w książkach edukacyjnych - psychologicznych, poradnikowych oraz popularnonaukowych. Warto także zgłębić temat metod relaksacyjnych, które podczas regularnych ćwiczeń, które można wykonywać w domu, uczą rozluźniania ciała, uspokajania oddechu itp. Ważny jest też zdrowy styl życia. Wiele osób cierpiących na nerwicę twierdzi, że zbawienny jest dla nich sport, regularny, zdrowy sen, własne hobby, dobra dieta. Z pewnością należy unikać picia kawy, alkoholu, napojów energetycznych, które dodatkowo pobudzają i rozstrajają organizm, potęgując poczucie lęku. Można za to rozważyć picie ziół i napojów o właściwościach uspokajających.
Wszystkie te i inne metody przeanalizuje z Tobą psychoterapeuta.
Pozdrawiam!

witaj
najkorzystniej byłoby oprócz brania leków korzystać także z psychoterapii na której mogłabyś nauczyć się mechanizmów radzenia sobie z lękiem, bardziej zrozumieć swoje lęki i tym samym czułabyś się lepiej przed wyjściem z domu.
pozdrawiam
a.s