Nerwowe 4-letnie dziecko a niezdrowa atmosfera w domu

witam, moje 4-letnie dziecko jest nerwowe , sprzeczne nie chce chodzić do przedszkola przy drzwiach przedszkola strasznie histeryzuje a w przedszkolu woli przebywać sam nie angażuje się w zabawy jak wraca do domu reaguje agresją względem rodzeństwa?czy przyczyną może być niezbyt zdrowa atmosfera w domu?

Dzień dobry!

Tak, często zachowanie i nastrój dziecko ma duży związek z atmosferą panującą w domu rodzinnym, relacjami między rodziną. Zachęcam do wspólnej konsultacji psychologicznej dla całej rodziny.

Pozdrawiam!

Witam Panią Serdecznie,

Jak najbardziej przyczyną takiego zachowania może być, jak to Pani określiła "niezdrowa atmosfera w domu", wobec której Pani synek może czuć się bezradny, niepewny.i trudno mu jest beztrosko zaangażować się do zabawy z innymi w przedszkolu.

Proszę zadbać (na tyle, na ile Pani może - bo nie znam Pani sytuacji) o wspierający klimat w domu.
Porozmawiać z domownikami i ustalić, co i jak moglibyście wspólnie zmienić, żeby poprawiły się relacje między Wami i żeby Pani synek, i starsze dzieci poczuły się bezpiecznie, swobodnie i że są kochane i ważne.

Życzę Wam skutecznych zmian,
Irena Mielnik-Madej