Nerwowość u 2-letniego dziecka a autyzm

moj 2letni syn mowi około30słów zna wszystkie częśći ciała, pokazje palcem co chce i co go interesuje,zapytany wskaze przedmiot o ktory pytam ,bawi ie zabawkami zgodnie z przeznaczeniem.jest bardzo nerwowy czasami gdy wskazuje jakis przedmiot a ja mu go niedam kieruje moją rękę w stronę przedmioty, słaby kontakt wzrokowy ,mało sie przytula ale za to lubi piezczoty i kocha swojego pieska.lubi otwierac i zamykac drzwi .czy to autyzm?

Dzień dobry!

Odpowiedź na Pani pytanie przekracza możliwości kontaktu internetowego. Diagnoza jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych czy chorób jest zazwyczaj procesem, któremu trzeba poświęcić nieco więcej czasu, a także wymaga osobistego kontaktu z dzieckiem wielokrotnej obserwacji malucha oraz bardziej szczegółowego wywiadu z rodzicem itp. Jeśli jakieś zachowania syna są dla Pani niepokojące, proszę osobiście zgłosić się do psychologa rozwoju. Pierwszym kontaktem może być także lekarz pediatra.

Pozdrawiam!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam serdecznie!
Niestety, drogą internetową nie da się postawić żadnej diagnozy. Diagnoza rozwoju dziecka, wszelkich zaburzeń wymaga czasu, jest to proces, w który zaangażowani są zarówno rodzice dziecka oraz dziecko. Diagnoza opiera się zarówno na wywiadzie jak i obserwacji dziecka. Zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym, aby rozwiał wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety informacje są szczątkowe i na ich podstawie nie da się stwierdzić jaka jest przyczyna takiego zachowania dziecka. Nerwowość może wynikać z wielu rzeczy, mieć podłoże emocjonalne, być odpowiedzią na jakieś trudne domowe sytuacje itd. Najlepiej byłoby skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który szczegółowo wszystko z Państwem omówi.
Pozdrawiam AM