Zapytaj lekarza

1 , 0 3 2 , 0 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieposłuszeństwo u dziecka po powrocie od babci

Mam problem z dzieckiem (5 l.) w czasie gdy wraca od babci. Gdy jest z nią przez cały dzień, wieczorem niemal zawsze robi się nieposłuszne - ma o wszystko pretensje, szybko się denerwuje, próbuje krzyczeć i grozić. Gdy nie odwiedza babci - nie ma problemu. Gdy jest u drugiej - również zachowuje się dobrze. Czy babcia moze mieć az tak zly wplyw na jego zachowanie? Na pewno go rozpieszcza slodyczami w duzych ilosciach - to pewnik, ale co jeszcze moze takiego robic, ze tak go zmienia?
ponad rok temu

Metody leczenia depresji

Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna. Potrzebne są więc skuteczne metody leczenia. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są sposoby leczenia depresji.

Witam
Bardzo trudno będzie odpowiedzieć na Pani pytanie nie dopytując o różne rzeczy. Proponuje porozmawiać z babcią i dzieckiem jak wygląda czas, który razem spędzają . Może podczas spotkań wydarza się coś co powoduje większe napięcie u dziecka, które musi rozładować po powrocie do domu. Mały człowiek tak jak i dorosły odczuwa wiele emocji ale nie zawsze sobie z nimi radzi. Proszę spokojnie reagować i dokładnie przyjrzeć się wizytom dziecka u babci. Warto też pamiętać, że duża ilość cukru działa bardzo pobudzająco na układ nerwowy
Jest to na pewno sytuacja, której należało by się dokładnie przyjrzeć i odpowiedzieć na pytanie co dziecko chce nam przekazać zachowując się w taki sposób?
Proszę napisać co wynikło z rozmów – może będzie łatwiej odnaleźć przyczynę.
Pozdrawiam
Ewa Ulrich

Psycholog dziecięcy i rozwojowy rodzin, psychoterapeuta oraz trener.
0

Najlepiej szczerze porozmawiać z babcią. Zapytać ja, co się dzieje u niej, jak się bawią, co mu wolno a czego nie, jak reaguje babcia na nieposłuszeństwo, czy i jak stawia wnukowi granice itp. Ważne, żeby ta rozmowa przeprowadzona była w atmosferze troski o dziecko i zaufanie, a nie pretensji i złości. Pytanie też jaka jest Pani relacja z ww babcią? Czy jest to mama czy teściowa? Być może macocha? I jak układają się stosunki Pań? Czy nie jest tak, ze zachowanie malca jest wynikiem konfliktu dorosłych (wierzchołek góry lodowej)? Warto tez wspólnie ustalić zasady, mówić jasno o granicach i wartościach w wychowaniu dziecka.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy