Nieśmiałość i niska samoocena

jestem bardzo niesmiala osoba, w towarzystwie zawsze sie krepuje, jestem wstydliwa i cicha osoba, mam wrazenie ze jestem najgorsza, ze kazdy jest ode mnie lepszy.Nic mi nie wychodzi, odczuwam lek przed ludzmi, nie rozumiem mojego zachowania, staralam sie to jakos zmienic ale nie wychodzi mi to. Rano nie lubie chodzic do szkoly bo wiem, ze znowu znajde sie w otoczeniu ludzi, bede musiala przeczytac cos na glos lub isc do tablicy, mam wrazenie ze wszyscy sie ze mnie smieja i maja mnie za dziwoląga

Witam. Sytuacje w których mamy kontakt z innymi ludźmi wiążą się z możliwością oceny naszego zachowania, co może powodować silny stres, niepewność, lęk. Dzieje się tak zwykle jeśli przypuszczamy, że ocena innych będzie dla nas niekorzystna i nie mamy dobrego zdania na temat swoich możliwości. Jest to jednak często związane z nieobiektywnym spojrzeniem na sytuację i nas samych. Tak właśnie może dziać się u Pani. Dobrym wyjściem byłyby spotkania z psychoterapeutą. Będzie Pani mogła uzyskać wsparcie w tej trudnej dla Pani sytuacji, przyjrzeć się temu jak Pani spostrzega i ocenia siebie, zrozumieć dlaczego pojawia się lęk i nauczyć się jak sobie radzić w sytuacjach społecznych. Życzę odwagi i optymizmu, z tym problemem z pomocą psychoterapeuty można sobie poradzić. Pozdrawiam