Nieustanne awantury w rodzinie

Mam dosyć swojej rodziny! W domu są ciągle awantury zwykle przez moją siostrę bliźniaczkę. Zawsze była o wszystko zazdrosna jest pazerna i zawsze musi postawić na swoim. Gdy coś jej się nie uda, wydziera się na wszystkich najbardziej na mnie. Tata jej wierzy twierdzi, ze to ja jestem przyczyna wszystkich nieszczęść a ta naprawdę tylko mi zależny na poprawie w tej okropnej rodzinie. Mama ma zdanie 'jak wiatr powieje' jest obłudna i trzyma z tym z którego ma w obecnej chwili pożytek. Nie mam siły!

Ciężko musi Ci być w tej samotnej "walce" ze wszystkimi. Dlatego zachęcam do zwrócenia się o pomoc do terapeuty rodzinnego, który będzie dawał potrzebne wsparcie, a osobiście trzymam również kciuki że w pewnym momencie cała rodzina uda się na rodzinną terapię. Myślę że ciężko będzie zmienić cokolwiek bez zmian w całym systemie rodzinnym (jak rozumiem jesteś jeszcze młodą osobą, zależną od rodziców), dlatego namawiam na wykorzystanie wszystkich dostępnych opcji. Jeśli jeszcze się uczysz możesz zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego który pomoże Ci wybrać odpowiedniego specjalistę, lub innych dostępnych na Twoim terenie miejsc oferujących bezpłatnie pomoc młodym ludziom (fundacjach, stowarzyszeniach itp.). Pozdrawiam, życzę powodzenia i duuuużo cierpliwości, Monika :)

Witam. Niech rozważy Pani psychoterapię (ja zachecam do psychoanalitycznej) dla swojego dobra, aby budując swoje relacje z ludźmi, wchodząc w dorosłe życie i zakłądając rodzinę,nie mieć problemów bo niestety najczęściej powielamy te same zachowania-najprościej mówiąc -w swoim życiu.

Gdy emocje już opadną - nie w chwili gniewu warto porozmawiać z rodziną o relacjach. Jeżeli rozmowa zamieni się w kolejną kłótnie, pozostaje terapia rodzinna.

Dzień dobry,
To co dzieje się w Państwa rodzinie to pewna wymiana, ciąg zdarzeń. ktoś ( zwykle siostra) zaczyna żeby zaktywizował się ktoś. Warto wspólnie zastanowić się jak sytuację widzą inni. W takiej rozmowie może pomóc psychoterapeuta. zachęcam do poszukania miejsca i osoby gdzie moglibyście Państwo jako rodzina uzyskać profesjonalna pomoc. Nie wiem z jakiego miasta jesteście - proszę szukać terapii rodzinnej. Rodzina to miejsce gdzie powinniśmy uzyskiwać poczucie bezpieczeństwa a nie tracić energię - zachęcam Panią do aktywizowania rodziny do zmiany.
Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Warto, żeby skorzystali Państwo z terapii rodzinnej. W takiej sytuacji przyjrzenie się funkcjonowaniu rodziny, schematom zachowania i komunikacji, a także interwencja niezaangażowanej emocjonalnie osoby często pomaga w osiągnięciu zmiany i poprawie funkcjonowania całego systemu, a co za tym idzie- poprawie relacji i subiektywnie odczuwanej satysfakcji oraz możliwości realizacji siebie.