Ciężko musi Ci być w tej samotnej "walce" ze wszystkimi. Dlatego zachęcam do zwrócenia się o pomoc do terapeuty rodzinnego, który będzie dawał potrzebne wsparcie, a osobiście trzymam również kciuki że w pewnym momencie cała rodzina uda się na rodzinną terapię. Myślę że ciężko będzie zmienić cokolwiek bez zmian w całym systemie rodzinnym (jak rozumiem jesteś jeszcze młodą osobą, zależną od rodziców), dlatego namawiam na wykorzystanie wszystkich dostępnych opcji. Jeśli jeszcze się uczysz możesz zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego który pomoże Ci wybrać odpowiedniego specjalistę, lub innych dostępnych na Twoim terenie miejsc oferujących bezpłatnie pomoc młodym ludziom (fundacjach, stowarzyszeniach itp.). Pozdrawiam, życzę powodzenia i duuuużo cierpliwości, Monika :)
Witam. Niech rozważy Pani psychoterapię (ja zachecam do psychoanalitycznej) dla swojego dobra, aby budując swoje relacje z ludźmi, wchodząc w dorosłe życie i zakłądając rodzinę,nie mieć problemów bo niestety najczęściej powielamy te same zachowania-najprościej mówiąc -w swoim życiu.
Gdy emocje już opadną - nie w chwili gniewu warto porozmawiać z rodziną o relacjach. Jeżeli rozmowa zamieni się w kolejną kłótnie, pozostaje terapia rodzinna.
Dzień dobry,
To co dzieje się w Państwa rodzinie to pewna wymiana, ciąg zdarzeń. ktoś ( zwykle siostra) zaczyna żeby zaktywizował się ktoś. Warto wspólnie zastanowić się jak sytuację widzą inni. W takiej rozmowie może pomóc psychoterapeuta. zachęcam do poszukania miejsca i osoby gdzie moglibyście Państwo jako rodzina uzyskać profesjonalna pomoc. Nie wiem z jakiego miasta jesteście - proszę szukać terapii rodzinnej. Rodzina to miejsce gdzie powinniśmy uzyskiwać poczucie bezpieczeństwa a nie tracić energię - zachęcam Panią do aktywizowania rodziny do zmiany.
Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka
Warto, żeby skorzystali Państwo z terapii rodzinnej. W takiej sytuacji przyjrzenie się funkcjonowaniu rodziny, schematom zachowania i komunikacji, a także interwencja niezaangażowanej emocjonalnie osoby często pomaga w osiągnięciu zmiany i poprawie funkcjonowania całego systemu, a co za tym idzie- poprawie relacji i subiektywnie odczuwanej satysfakcji oraz możliwości realizacji siebie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Niekontrolowane czyny w rodzinie – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zazdrość siostry chłopaka – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jakie powinny wyglądać relacje rodzinne? – odpowiada Mgr Karolina Kapias-Gryczon
- Nieustanne problemy w relacjach rodzinnych – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Silna więź emocjonalna męża z matką i siostrą – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problemy z mieszkaniem z wielodzietną rodziną – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Psychiczne znęcanie się w rodzinie 17-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Kłamstwa i oszukiwanie w rodzinie – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co zrobić, jeśli mąż jest uzależniony od kontaktów z rodziną? – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Jak funkcjonować w rodzinie, gdzie mama i siostra mają nerwicę? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
artykuły
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Pacjent jest dla mnie ważny
Z prof. Elżbietą Czkwianianc kierownikiem Kliniki
Terapia rodzinna - systemowa i niesystemowa terapia rodzin
Terapia rodzinna, to obok terapii indywidualnej cz