Witam,
Z tego co Pani pisze niestety trudno wywnioskować na czym polega problem. W psychologii ustalenie co jest normą a co nie, często jest bardzo płynne. Z kontekstu przytoczonej przez Panią opowieści wynika jednak, że w rodzinie istnieje niewłaściwy podział obowiązków i przesunięcie odpowiedzialności na niektórych członków rodziny, z pominięciem innych. Opis trudności które występują w systemie rodzinnym (bulimia, próba samobójcza) również wskazuje na pewne nieprawidłowości w relacjach i strukturze rodziny.
Trudno mi udzielić bardziej wyczerpującej odpowiedzi na Pani pytanie ze względu na zbyt małą ilość informacji.
Pozdrawiam
Witam, nie, opisywana przez Panią sytuacja nie jest normalna,wręcz wywołuje zdumienie fakt, że Pani chłopak jest wykorzystywany przez swoich rodziców ekonomicznie (dlaczego rodzice nie podejmują pracy?), psychicznie obciążany odpowiedzialnością za funkcjonowanie rodziny, którą przecież nie on założył, obarczany ponoszeniem kosztów utrzymania rodziców, sióstr, siostrzenicy itd, poza tym chłopak po pracy wieczorem, zajmuje się pracą w domu, a co w ciągu dnia robią w nim 4 dorosłe osoby? Czekają na Pani chłopaka? Co będzie jeśli chłopak wyprowadzi się z domu, założy swoją rodzinę, przestanie dawać pieniądze i ciężko pracować w rodzinnym domu? Dobrze, że chłopak ma Panią i Pani zdrowy osąd sytuacji, mam nadzieję, że niedługo uda mu się z Pani pomocą odciąć chore, toksyczne relacje z domem rodzinnym, wyznaczyć granice, czego serdecznie życzę i trzymam kciuki, Pozdrawiam :-)
Witam
Każda rodzina ma swój własny system rodzinny, swoje zasady, wartości i sposoby rozwiązywania problemów i trudności , które nie zawsze są zrozumiałe dla innych spoza tego systemu.Wchodząc w relacje z partnerem wchodzimy w jego system rodzinny i jeśli zasady w jego rodzinie znacznie odbiegają od naszych zasad, to prawdopodobnie trudno będzie znaleźć porozumienie w takiej relacji i na pewno będzie to wymagać określonych działań terapeutycznych, które pokażą obydwu stronom, co trzeba zrobić , aby wspólnie iść dalej.
Pozdrawiam
Anna Szyda
Witam, zastanawia się Pani czy ten system funkcjonowania rodziny jest "normalny". Na pewno jest inny, ponieważ z tego co Pani napisała wynika że Pani że partner jest wykorzystywany przez rodzinę. Rozumiem to, nie tylko Pani zapewne może odbierać tą sytuację jako nietypową. Pytanie które warto sobie zadać to czy ma Pani wpływ na zmianę tej sytuacji, czy partner jest skłonny przyjąć Pani punkt widzenia i czy będzie Pani potrafiła zaakceptować to, jeżeli nic się nie zmieni.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy małżeńskie - jak mogę zmienić relacje rodzinne? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Problemy z relacjami rodzinnymi – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Co zrobić, jeśli partner podejmuje decyzje pod wpływem siostry? – odpowiada Mgr Dorota Gromnicka
- Chęć posiadania potomstwa i imprezowanie partnera – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Jak postępować w takiej relacji z mężem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Propozycja zamieszkania z chłopakiem i jego rodziną – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Relacje i rozmowa z partnerem – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Czemu mój chłopak nie mówi mi, że mnie kocha? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Relacja partnera z rodzicami – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Relacje z siostrą i rodzicami – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Ojciec alkoholik - dorosłe dzieci alkoholików (syndrom DDA). Problemy dzieci z rodzin alkoholowych - depresja i nie tylko
Ojciec alkoholik to koszmar niejednego dziecka. Dz
Autyzm a rodzina
Autyzm jest ciężkim zaburzeniem powodującym powsta
Schizofrenia a rodzina
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o charak