Obawy przed rozpoczęciem studiów u 19-latki

Witam,mam 19 lat i zaraz zaczynam studia.Kiedyś myślałam że będę szczęśliwa w tym momencie,jednak nie jestem.Boję się tego,że nie będzie obok mnie kogoś bliskiego.Czuję że się tam nie odnajdę.Mój chłopak zapewnia mnie że będzie mi pomagał,że się mną zaopiekuje ale ma też swoje problemy,zajęcia i zadania.Zawsze,do czasu matury chciałam się wyrwać z domu,a teraz czuję że będzie mi brakować mamy.Proszę o poradę, czy to minie czy ciągle będę to czuła?Może jestem za mało dojrzała?proszę o poradę

1. Zrobić sobie plan działania na pierwszy tydzień - co? gdzie? z kim? itp. - zwykle to pomaga zmniejszyć obawy.
2. Analogicznie może Pani zrobić sobie listę "kół awaryjnych" na wypadek, gdyby z czymś nie była Pani w stanie sobie poradzić - "mając problem taki-a-taki, mogę zadzwonić do osoby takiej-a-takiej".
3. No i jeszcze warto pomyśleć, czy już kiedyś miała Pani takie sytuacje, gdy czegoś się obawiała, a potem okazało się, że dała Pani sobie wtedy radę. Co to były za sytuacje? Co Pani przewidywała, że się stanie? Co faktycznie się wydarzyło? Co to mówi o Pani obawach? Zwykle ludzie odkrywają wtedy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Warto też przeczytać ten tekst:
http://www.psychowiedza.com/2014/02/katastrofizacja.html
Znajdzie tam Pani więcej wyjaśnień i wskazówek.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za początek studiów!

Proszę Pani,
Ludzie różnią się między sobą reakcjami na nowe sytuacje. Ten niepokój, który Pani odczuwa jest zrozumiały, wchodzi Pani w nowa sytuację. W miarę oswajania się z nową sytuacja niepokój powinien się zmniejszać.
Pozdrowienia
Tomasz Furgalski