Poczucie obecności drugiej osoby

Od okresu dojrzewania odczuwam poczucie obecności nawet gdy jestem sam. Fantazjuje skacząc i lub biegnąc w miejscu. Często zastygam w bezruchu i prawie nigdy nie patrzę na swojego rozmówcę. Przed snem często słyszę głosy wypowiadające bezsensowne zdania i czerwienie się w sytuacjach który mnie nie dotyczą, jakby chodziło o mnie. Fantazjuje mówiąc do siebie szeptem i wykonując natrętne gesty.Mam zdiagnozowaną tylko nerwicę. Obawiam się schizofrenii. Czy to powód do obaw?

Witam,
Nie wiemy na jakiej podstawie zdiagnozowano nerwicę i czy były ze strony diagnosty sugestie co do podłoża opisanych tutaj zachowań.Niewątpliwie wiąża się one z izolacją społeczną i próbą poradzenia sobie z własnymi potrzebami bez obecności innych osób,co w jakimś sensie jest zachowaniem z kręgu schizoidalnych,jednak nie tym samym co choroba.Polecam kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą z którym będzie można porozmawiać ,jeżeli jest trudnośc w innych kontaktach z ludżmi.
Pozdrawiam i zachęcam.

Fantazjowanie i inne opisywane przez Panią zachowania mogą stanowić pewne mechanizmy obronne przed tym, co się dzieje w Pani i w Pani otoczeniu. Jednakże mogą one być także elementem większej jednostki chorobowej, a nie tylko mechanizmem obronnym, i jako takie potrzebują podjęcia terapii. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry i/lub psychologa, który ponownie wysłucha Pani, zbierze dane w wywiadzie i dopiero na tej podstawie będzie mógł zdiagnozować Pani problem. Powodzenia!