Skiba - Przyszłość dziecka z ADHD

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Na wchodzenie w relacje zależnościowe ma wpływ wiele czynników, głównie wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Podświadome szukanie partnera o cechach podobnych do ojca, lub partnerki, która przypomina matkę, nie jest pozbawione sensu. O ile oczywiście nasze wzorce są zdrowe. Często zdarza się jednak, że tak nie jest. To „naznaczenie” z okresu dzieciństwa (a taki wzorzec kształtuje się już w pierwszych latach życia) tkwi w naszej nieświadomości, powodując, że dostrzegamy w tej jednej jedynej osobie „to coś”, czego nie ma nikt inny. Jeżeli mężczyzna od dziecka był kontrolowany przez matkę, w jakimś stopniu będzie potrzebował być kontrolowanym również przez żonę itd. itp. I tu jest właśnie niezastąpiona rola psychologa: Jak nie wchodzić w toksyczne relacje i jak rozpoznać toksycznego partnera?

Psychoterapia pomaga odblokować nieświadome mechanizmy i mieć większą kontrolę nad tym, do czego w życiu dążymy. Psycholog nie daje rad, ale pomaga klientowi samemu odkryć mechanizm, dlaczego dąży do takiej, a nie innej formy związku. Bez tego wchodzenie w toksyczne relacje może się powtarzać.

Aby poradzić sobie z zerwaniem kontaktu, dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Co daje mi ta relacja? Dlaczego jestem w takim związku?
Co mi się w mojej relacji nie podoba - czy chcę i czy mogę to zmienić?
W jakim związku chciałabym być? Czy mój obecny związek daje mi to, czego potrzebuję?

Ponadto dobrze jest zmienić otoczenie. Wyjechać na kilkanaście dni, odświeżyć dawne znajomości, zmienić miejsce zamieszkania lub pracę. Coś dobrze zmienić w życiu, co oderwałoby Panią od przykrych wspomnień. Dobrze jest się zająć jakąś nową pasją. Wyznaczyć sobie cel, a następnie konsekwentnie go realizować. Robić jak najwięcej rzeczy samej, bez pomocy i obecności partnera. I nagradzać siebie za swoje małe osiągnięcia.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty