Witam,
Z Pani opisu wnioskuję, że podejrzenia co do zażywania leku przez córkę są dość mocne. Może Pani porozmawiać z córką, powiedzieć o swoich przypuszczeniach i dopytać jak ona to widzi. Może się też Pani udać do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie udzielą Pani informacji na temat możliwości uzależnienia od w/w leku i możliwości podjęcia ewentualnej terapii. Także uzyska Pani tam informację o testach.
Pozdrawiam
Ewa Czernik
Witam, acodin ma w swoim składzie dekstrometorfan (pochodna morfiny), można wykonać badanie toksykologiczne moczu na obecność tej substancji. Proszę w pierwszej kolejności przeprowadzić z córką szczerą, spokojną rozmowę i zapytać wprost czy się odurza i czy ma jakieś problemy. Dzieci często sięgają po narkotyki żeby uciec od kłopotów. Jeśli rozmowy nie pomogą i dalej będzie miała Pani wątpliwości warto udać się z córką do psychologa lub terapeuty uzależnień. Pozdrawiam.
Witam, do naszych gabinetów coraz częściej zgłasza się młodzież która nadużywa Akodinu, warto porozmawiać z córką i zmotywować ja do wizyty diagnostycznej u specjalisty psychoterapii uzależnień.
Lek może wywoływać stany euforyczne, uczucie błogostanu, niecodzienne doznania zmysłowe i halucynacje. Często powoduje także pobudzenie ruchowe i gadatliwość przy dawkach 10-20-25tab. Dziecko zachowuje się jak po wypiciu alkoholu, izoluje się, rezygnuje z pewnych aktywności na rzecz spędzania np czasu w domu i brania w ukryciu. Ale jak większość substancji psychoaktywnych nie działa zawsze tak samo u jednej osoby, poza tym ma różne działanie na rozmaitych ludzi. Może spowodować niepokój, silne stany lękowe i ataki paniki oraz zaburzenia równowagi i niezborność ruchową. Nierzadkie są przypadki tzw. bad trip - kiedy zamiast przyjemnych doznań amator wrażeń doświadcza silnego lęku, ma urojenia zagrożenia życia, uczucie wyobcowania, oderwania od własnego ciała i utraty tożsamości. Dekstrometorfan powoduje także uwalnianie histaminy w organizmie, więc po zażyciu można cierpieć z powodu silnego swędzenia skóry.
Proszę nie bagatelizować problemu. Ale też nie reagować gwałtownie: awanturą gniewem, czy używaniem przemocy, bo to tylko pogarsza sprawę. Najlepszą metodą jest staranie się o nawiązanie kontaktu z dzieckiem, wysłuchanie go ze spokojem, nawet jeśli mówi, że po prostu chce dzięki narkotykom przeżyć coś niezwykłego. Trzeba być też wyczulonym na próby manipulacji ze strony dziecka. Nie ulegać im motywować do leczenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy można się uzależnić od Acodinu? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy można łączyć Acodin i Erdomed? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogłam uzależnić się od leku Xanax? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy stosowanie Acodinu uzależnia? – odpowiada Mgr Grzegorz Pożyczka
- Czy tabletki Acodin mogą uzależnić? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Uzależnienie od dopalaczy u 24-latki – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Podejrzenie bulimii u córki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Szantażowanie córki przez koleżankę – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Odstawienie leku Tramal 95 – odpowiada Mgr Magdalena Hanna Nagrodzka
- Podejrzana torebka z brązową zawartością a możliwość zbadania substancji – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
artykuły
Beata Tadla zszokowana zachowaniem aptekarki. Farmaceutka zapytała, po co jej maseczka skoro koronawirus nie istnieje
Znana dziennikarka Beata Tadla udała się do apteki
Smutna prawda o SORach: Przekroczenie granicy godności
W maju dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała na
Haszysz - czym jest, jak działa i czym grozi?
Haszysz to narkotyk, który podobnie jak marihuanę,