Witam,
trudno przy pomocy online i tak niewielu informacji dot. kryzysu w Pana małżeństwie znaleźć skuteczną radę.
Jeśli jednak oboje dostrzegacie problem w małżeństwie i kryzys prowadzi do rozpadu małżeństwa, może warto byłoby znaleźć psychoterapeutę, który specjalizuje się w pomocy małżeństwom. Nawet najbardziej zaburzone małżeństwo może się odrodzić, jeśli oboje małżonkowie mają motywację i chęć do pracy nad sobą i swoją relacją.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
Witam,
przeżył Pan wiele chwil wyczerpujących emocjonalne, stąd też jest teraz Panu tak ciężko. Dobrze by było gdyby Pan pomyślał też o sobie i o tym co Pan potrzebuje, jak spędza Pan czas wolny, czy ma Pan jakieś zainteresowania, co chciałby Pan robić w swoim życiu. To pomoże nabrać dystansu do aktualnej sytuacji i może spojrzeć na nią z innej strony. Gdy uzna Pan, że potrzebuje wsparcia, może się Pan skontaktować z psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Ewa Czernik
Wita, znalazł się Pan w ciężkiej dla siebie sytuacji, w której być może dobrym rozwiązaniem byłoby poszukanie wsparcia u psychologa. Z tego krótkiego i oczywiście subiektywnego opisu wynika, że daje Pan z siebie wiele żeby Państwa małżeństwo funkcjonowało, pytanie czy może nie zbyt wiele? Bardzo często chcąc zachować uczucie albo pewną "stałość" zapominamy o sobie i swoich potrzebach-wtedy czasami przydaje się osoba która pomoże nam przypomnieć sobie o wszystkim tym co jest dla nas naprawdę ważne. Taką osobą może być najlepszy przyjaciel, brat, mama, a czasem osoba "z zewnątrz", która spojrzy na sytuację z innego punktu widzenia. Pozdrawiam, Monika
Witam serdecznie,
Pana stan jest reakcją na silną sytuację stresogenną. Zaburzone poczucie bezpieczeństwa i ciągła destabilizacja spowodowały, że trudno jest Panu sobie z tym poradzić. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na dwie kwestie - po pierwsze, to, że mocno zainwestował Pan swoje uczucia próbując naprawiać związek i kilkukrotnie został Pan odrzucony (to zapewne może budzić silne poczucie żalu, bezradności jak i wpływać na Pana poczucie wartości); druga kwestia to chęć i możliwość pogodzenia się z tą sytuacją i zadbania o siebie (wymagać to będzie odpowiedzenia sobie na pytanie jak długo chcę próbować; jak mogę o siebie zadbać i uwierzyć w to, że mogę być jeszcze w życiu szczęśliwy). Warto byłoby, aby skorzystał Pan z pomocy psychoterapeuty, który pomoże przejść Panu przez ten trudny okres w życiu.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uczucie smutku i brak chęci po przebudzeniu – odpowiada Artur Brzeziński
- Kryzys w małżeństwie i relacje żony z innym mężczyzną – odpowiada Marta Osińska-Białczyk
- Lęki nerwicowe i depresja u byłej żony – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak dalej żyć, jeśli mąż nie jest szczęśliwy w małżeństwie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak sobie poradzić z rozstaniem po 6 latach związku? – odpowiada Mgr Maria Rzepecka
- Co powinna zrobić osoba z niedorozwojem fizycznym i psychicznym? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Trudności z pogodzeniem się z rozstaniem – odpowiada Mgr Katarzyna Bodziacka-Kulik
- Jak poradzić sobie z odejściem żony? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Chęć rozwodu ze strony żony i uczucie samotności – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak odzyskać żonę po rozstaniu? – odpowiada Mgr Łukasz Majchrzak