Próba samobójcza i samookaleczenia u 16-latka

Mój kolega chciał popełnić samobójstwo ale jego mama zdążyła zadzwonić po karetkę. Ma 16 lat.Był w szpitalu psychiatrycznym ale to nic nie dało, tnie się nadal i wgl. Jednym z powodów było to że jego mama traktuje go jak za przeproszeniem szmatę. Ma problemy w domu wszystko jest na jego głowie sam się musi starać o jedzenie. Jego mama nic nie rozumie.Jeszcze przyjaciele się od niego odwrócili.Ja chce mu pomóc robię wszystko żeby być dobrą przyjaciółką ale nie wiem co mam już robić.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Bardzo dobrze, że starasz się wsparć swojego przyjaciela, pomagać mu i być dla niego dobrą koleżanką. Obawiam się jednak, że sama możesz nie dać rady pomóc mu uporać się z jego problemami. Nie rezygnuj ze wspierania go, rozmawiaj z nim, podnoś na duchu, pocieszaj, daj odczuć, że może na Ciebie liczyć. To na pewno dla niego wiele znaczy, tym bardziej, że czuje się osamotniony i nierozumiany przez rówieśników i rodzinę. Możesz mu zaproponować, by skorzystał z pomocy pedagoga lub psychologa szkolnego albo zgłosił się po wsparcie do najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Może też skorzystać z pomocy specjalistów pracujących w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży (http://www.116111.pl/).
Pozdrawiam!

Dzień dobry!

W tej trudnej sytuacji wciąż jesteście przede wszystkim bardzo młodymi ludźmi, którzy nie muszą i nie powinni być pozostawieni sami sobie. Osoby dorosłe są zobowiązane zapewniać dzieciom bezpieczeństwo i opiekę. Proszę zgłosić się np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Centrum Interwencji Kryzysowej.
Bezpłatny anonimowy telefon zaufania dla młodzieży to 116 111.

Pozdrawiam!