Problem z niską samooceną u 21-latki

Kobieta, 21 lat. Moim problemem jest niska samoocena, a także momenty kiedy mam powiedzieć coś publicznie. Wolę usunąć się w cień, żeby ktoś zrobił coś za mnie. Gdy chodziłam do podstawówki spotkałam się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników gdy byłam nową osobą w klasie i tak już pozostało. Byłam wyśmiewana, szczególnie przez tak zwanych cwaniaczków. Wtedy przestałam się odzywać do tych osób, a w skutku tego zamknęłam się w sobie. Czy to może być powodem braku pewności siebie? Jak mam sobie pomóc?

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty, gdyż psychoterapia mogłaby stać się przestrzenią dla Pani do pracy nad dotarciem do źródeł zaniżonej samooceny i jej podwyższenia. Polecam także książkę "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych" Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko, Wyd. Zielone Drzewo Instytut Psychologii Zdrowia PTP a w niej w szczególności rozdziały - r. 12 Niepełnowartościowość i wstyd; r. 13 Skazanie na niepowodzenia; r. 15 Bezwzględne standardy osobiste i hiperkrytycyzm. Książka ta pozwala zrozumieć m.in. możliwe źródła kształtowania się zaniżonej samooceny i zawiera praktyczne ćwiczenia pozwalające ją podnieść. Oczywiście nie zastąpi to terapii i kontaktu ze specjalistą. Mam nadzieję, że podejmie Pani psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/