Jak mogę pokonać niską samoocenę?

Dzień dobry, mam niskie poczucie wartości,nieśmiałość i zaburzenia depresyjne.Czy to możliwe,że to trzecie wynika z dwóch pierwszych?Jak mogę zlikwidować niską samoocenę. Boję się własnego cienia. Nawet nie mam dziewczyny,podczas gdy inni w moim wieku już mają żony; rodziny. Czy można i jak można złagodzić objawy moich frustracji a w rezultacie tego wszystkiego - depresji. Proszę o pomoc i odpowiedź.

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię u psychologa psychoterapeuty jako sposób na poradzenie sobie z zaniżoną samooceną i depresją. W obraz kliniczny depresji wpisane jest m.in. negatywne myślenie o sobie, więc niskie poczucie własnej wartości może wynikać z zaburzenia. Kolejna opcja to taka, że zaniżona samoocena i jej przyczyny mogą przyczyniać się do depresji i dlatego określenie, co z czego wynika nie jest takie proste i wymagałoby dłuższej rozmowy. Oczywiście jeśli odczuwa Pan taką potrzebę to warto udać się jednocześnie do psychiatry, który wdroży również farmakoterapię jeśli zaistnieje taka potrzeba. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan na psychoterapię i problem będzie z czasem malał.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/