Problemy w relacji z rówieśnikami u 20-latki

Szczerze to nie wiem od czego zacząć. Od 2 klasy gimnazjum, czyli pogorszenia się mojego kontaktu z dwoma bliskimi koleżankami, stałam się bardzo samotna. Nie umiałam znaleźć sobie znajomych, nie wiedziałam co robić na przerwach. Pod koniec tej klasy zaczęły się też lekkie docinki od kolegów z klasy, że jestem gruba (chociaż miałam kilogram czy dwa nadwagi, to nadal byłam lekko wyśmiewana), co w sumie sprawiało mi straszną przykrość. Byłam też bardzo nieśmiałą osobą (teraz na szczęście jest już lepiej). Od jakoś 2 gimnazjum (początku) mam myśli samobójcze, raz było tak źle że byłam gotowa coś zrobić, jednak nie miałam siły nawet wstać z łóżka. Płacz to była codzienność. Potem odnowiłam kontakt z koleżanką, ale byłam tak przytłoczona jej obecnością że przez tydzień nie dawałam jej znaku życia. Co prawda teraz się przyjaźnimy, ale wiem że bardzo ją to zabolało i musiałam się tłumaczyć. Nie wie o myślach samobójczych, ani też o tym że robiłam sobie krzywdę. Mam blizny po żyletce na nodze, dość widoczne więc ciężko ukryć w lato. Potem poszłam do liceum i trochę się poprawiło, poznałam innych i było dobrze, do stycznia 2018 roku, kiedy spodobał mi się jeden chłopak, oceny były coraz gorsze i nie dawałam sobie rady. Znowu zaczęłam się ciąć. Z chłopakiem mi się ułożyło bardzo dobrze, jesteśmy ze sobą już 9 miesięcy, jednak jak widzę że jest gdzieś z koleżankami albo dziewczynami to mam ochotę się rozpłakać i bić wszystko i wszystkich, ponieważ mimo zaufania boje się, że coś się stanie, że mnie zdradzi. Oczywiście miałam w gimnazjum bardzo niską samoocenę, a chłopak mi ją bardzo poprawił i normalnie uważam się za ładną dziewczynę, jednak przy tych wszystkich innych dziewczynach czuję się jak zero. Ma z kolegą też konwersację na facebook'u, gdzie wysyłają sobie zdjęcia dziewczyn (z widzenia, albo je znają) w bieliźnie (ale te zdjęcia są z profili tych dziewczyn, same je wstawiają na instagrama). Nie ukrywam, że to też mnie zabolało. Od trzech miesięcy czuje wewnętrzny kryzys znowu i jestem już bardzo tym zmęczona. Niestety, myśli samobójcze czy chęć autodestrukcji też jest co najmniej raz dziennie. (I od tego czasu zdarzyło się że sięgnęłam po żyletkę). Naprawdę jestem zmęczona swoimi humorkami, nie mam pojęcia co robić. Powinnam udać się na wizytę do psychologa? Jeśli tak, nie wyśmieje mnie? Uważam że to trochę dziecinne, ale też męczące.

Dzień dobry,
Jak najbardziej powinna się Pani udać na konsultację do psychologa psychoterapeuty i ważne żeby zwróciła Pani uwagę na to by był psychoterapeutą, gdyż najprawdopodobniej potrzebuje Pani terapii. Z pewnością nie zostanie Pani wyśmiana, ponieważ psycholog nie ocenia, nie krytykuje i stara się zrozumieć pacjenta oraz okazać mu akceptację. Sporo pacjentów miało i ma podobne problemy ciągnące się latami i dla specjalisty nie będzie to nic nowego, dziwnego lub śmiesznego. Myśli samobójcze oraz chęć samookaleczania się to bardzo poważna sprawa wymagająca pomocy i psycholog nigdy nie bagatelizowałby takiego problemu. Nad zaniżoną samooceną oraz poprawą relacji z innymi można z powodzeniem pracować w gabinecie psychoterapeutycznym. Sądzę, że rozmowy z psychoterapeutą wiele by Pani dały zarówno ulgę, jak i możliwość popatrzenia na siebie i pewne sytuacje z dystansem. Zastanawia mnie to, czy Pani rodzice dostrzegali to, co działo się z Panią w okresie nastoletnim i jak na to reagowali. Jest Pani bardzo młodą osobą i podejrzewam, że jeszcze wiele można zrobić by wróciła Pani chęć do życia i mam nadzieję, że tak się stanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/